Arduino Day 2018

Arduino Day 2018 – relacja, jak świętowaliśmy w Katowicach.

Udało się! Przynajmniej ja mam takie wrażenie, choć z lekkim niedosytem. Zrobiłem jednak wszystko, co było możliwe w tak krótkim czasie.

Nieco ponad miesiąc temu zobaczyłem na jednej z grup pytanie, czy jest organizowane jakieś wydarzenie z okazji Arduino Day 2018 w naszym kraju. Popatrzyłem na mapę – i faktycznie – nic! Nabrałem już jakiegoś doświadczenia przy organizowaniu kolejnych warsztatów oraz takich eventów, jak HackSilesia. Stworzyłem szybki plan i od razu przejście do wdrożenia. Nie miałem czasu na zastanowienie, czy to się uda. Po chwili jednak znalazło się miejsce – Strefa Centralna – której bardzo dziękuję za gościnność i świetne przygotowanie przestrzeni. Niemalże od początku pomysł uzyskał wsparcie Sii oraz Nettigo. Dzięki nim wiedziałem, że konkurs może się odbyć; bo bądźmy szczerzy, co to za konkurs bez nagród d: Inicjatywa przypadła też do gustu innym lokalnym grupom, które postanowiły współdziałać. Szczególnie chciałbym podziękować:

Zobacz też: Hacksilesia

Ani Widerze z Medialab Katowice – za świetną, żywą prelekcję, pomoc w jury i zaangażowanie w wydarzenie.

Łukaszowi Olesiowi i Markowi Piechule z Hackerspace Silesia – za super stanowisko, ciekawe dyskusje oraz świetną prelekcję.

Zobacz też: Zwiedzamy: Hackerspace Silesia

Krystianowi Babiochowi z Sii – za prelekcję z solidną dawką wiedzy, działania w ramach jury i odpowiedzi na wszystkie dociekliwe pytania.

Agnieszce Tyś z AT foto – za piękne zdjęcia.

Nic nie odbyłoby się jednak bez odwiedzjących. To oni stworzyli to wydarzenie rozmowami i świetną atmosferą.

Tematy prelekcji na Arduino Day dotyczyły: BBC micro:bit, myślenia technologiami IOT, programowania bezpiecznych rozwiązań embedded oraz kreatywnego wykorzystania Arduino i bare conductiv.

Na moim stanowisku porozmawialiśmy z Google Home i o automatyce domowej. Wytłumaczyłem, jak działa drukarka 3D. Kilka osób dostało przy okazji świeżo wydrukowane obudowy na Arduino nano (; Hackerspace Silesia przedstawiał swoje inicjatywy, co ciekawego da się zrobić z BBC micro:bit oraz dał szansę porozbijania się ich zdalnie sterowanym autkiem.

Ważną częścią wydarzenia były projekty uczestników konkursu. Największą popularnością cieszyło się testowanie rezultatów ich pracy. Wielu z nich pokonało kawał drogi, by dotrzeć do Katowic specjalnie na ten dzień. Poniżej przedstawienie projektów i ich twórców.

Konsola do gry Euro Track Simulator 2 – Krystian Waga (krystianrla@gmail.com) – laureat konkursu

Ten projekt to naprawdę dobra robota, byliśmy pod dużym wrażeniem, a pod jeszcze większym, kiedy usłyszeliśmy wiek Krystiana – 16 lat! Deska liczników i kontrolek z vw golf 3 podłączona do komputera z grą Euro Track Simulator 2 pokazująca aktualne dane z gry, takie jak min. prędkość, obroty silnika, poziom paliwa itd. Efekt podczas gry był naprawdę wow!

Zmap, ARROW – Artur Morys-Magiera, Jakub Polaczek (artus9033@gmail.com) – laureaci konkursu

Chłopaki podeszli do sprawy profesjonalnie. Ich wiedza nam zaimponowała. Artur i Jakub to także bardzo młodzi ludzie – jeszcze przed 18-tką! Pokazali, że coś, co zostało już opracowane, można zrobić lepiej. Takie udoskonalenie to wyczyn. Robot jeżdżący sterowany przez bluetooth z telefonu lub tabletu i do tego ramię sterowane rękawicą przez Wifi. Wszystko naprawdę świetnie przemyślane i elegancko wykonane.

Klawiatura do gry rytmicznej „osu!” – Sebastian Szczepański (s.szczepanski00@gmail.com) – laureat konkursu

Na pierwszy rzut oka niepozorny projekt. Po przetestowania i zagłębieniu się zobaczyliśmy „to coś”. Urządzenie dopracowane w każdym calu, wysoka estetyka i ciekawa funkcjonalność. Klawisze podłączone do komputera wraz z dodaną aplikacją do urządzenia wyprowadzały rozgrywkę na nowy poziom.

Sześcian LED-owy 8x8x8 RGB – Jarosław Bartoszuk (jaroslaw.bartoszuk@gmail.com)

Wyrazy podziwu dla Jarosława za poświecenie przy przywiezieniu takiego urządzenia, które mimo drobnych uszkodzeń nabytych w transporcie, przyciągało wiele spojrzeń. Było widać, jak dużo pracy ten projekt kosztował – 512 diod tak starannie połączonych. Świetne efekty wizualne!

Mobilny robot dla kopalni – Karolina Pasierbiewicz (karroo2293@gmail.com)

Robot z przekazywaniem danych o gazach łatwopalnych, jakości powietrza oraz temperatury w naprawdę kompaktowej formie. Projekt przemyślany oraz stworzony z konkretnym przeznaczeniem, co nadaje mu szczególnej ważności.

Stacja Meteo – Marek Krajczy (marpat2005@poczta.fm)

Na evencie dokładnie wiedzieliśmy, jak zmienia się „atmosfera” dzięki temu projektowi. Jak najbardziej funkcjonalny i ładnie zamknięty.

Robot Roman Wafios – Wojciech Pawłowski (w.pawlowski@vp.pl)

To już trzecia wersja robota od Wojtka. Osobiście bardzo doceniam projekty, które się rozwijają z czasem. Wiadać progres wraz z nabywanym doświadczeniem autora. Robot, który przekazywał obraz i dane o otoczeniu na telefon, stanowił niemałą atrakcję dla odwiedzających.

Pojazd do ciężkich zadań – Jakub Goczol (jakubgoczol@outlook.com)

Ten projekt, mimo że jeszcze nieukończony, przyciągał do oglądania. Efekt ciężkiej pracy, który moim zdaniem pojawi się jeszcze i zrobi duże wrażenie swoimi możliwościami. Zdalnie sterowany kawał mocy (;

Zegar “wskazówkowy” LED – Michał Kieś (adres mail tylko po zapytaniu)

Ten projekt widziałbym u siebie na ścianie. Idealny zegarek dla każdego geeka oraz dowód na to, że można usiąść nad czymś prostym i stworzyć coś absolutnie niebanalnego.

System powiadomienia dla skrzynki pocztowej – Piotr Draga (rexikon1337@gmail.com)

Projekt, który naprawdę nas urzekł. Piotr pokazał, że nie zawsze chodzi o naszpikowanie bajerami. Potrzeba -> konstrukcja -> użyteczna funkcjonalność. To jest właśnie magia Arduino – dzięki niemu prosto i sprawnie możemy ulepszać otaczający nas świat. Po prezentacji czujnika długo zastanawiałem się, czemu każda skrzynka pocztowa nie ma obecnie takiej funkcjonalności (;

Przy opisach znajdują się maile uczestników, jeśli chcielibyście zapytać o szczegóły projektów.

A jak Wy świętowaliście Arduino Day?

Zobacz też: Podsumowanie warsztatow Arduino

Jeśli wydarzenie Ci się podobało, możesz wpierać blog, aby odbywały się kolejne edycje obchodów tego święta. Zapraszam TUTAJ.

5 thoughts on “Arduino Day 2018

  1. W końcu znalazłem relacje! Nie mogłem się niestety pojawić, a chciałem wiedzieć co mnie ominęło.

    • Ominęło sporo (; Za rok trzeba powtórzyć na większą skalę! Więc wtedy może się uda pojawić (:

    • Zawsze coś, dzięki za odwiedziny (;

  2. Pełen podziw i szacunek dla najmłodszego laureta 16-letniego Krystiana za tak wspaniały i pracochłonny projekt. Gratuluję również pozostałym uczestnikom, ponieważ rezultaty tych wszystkich prac są imponujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *