Festiwal Majsterkowania

Co udało się zmajstrować we Wrocławiu – krótka relacja

23 czerwca, w Dzień Ojca, odbył się Festiwal Majsterkowania we Wrocławiu. Na terenie Czasoprzestrzeni (dawnej zajezdni Dąbie) miał miejsce taki mały zlot makerów, a podczas niego: warsztaty, pokazy, stanowiska oraz inne atrakcje.

Organizacja takiego eventu okazała się trochę większym wyzwaniem niż w przypadku Arduino & Raspberry Pi Day. Tak ogólna nazwa dawała sporo pole do działania, co niekoniecznie stanowiło ułatwienie. Przygotowania pochłonęły kilka miesięcy.

Zobacz też: Arduino & Raspberry Pi Day 2019

Nieczynna zajezdnia to idealne miejscem na takie wydarzenie. Wewnątrz nadal unosi się tam klimat warsztatu – ceglane ściany, szyny itp. W dniu festiwalu dodatkowym atutem hali była przyjemna temperatura względem tej zewnętrznej (; Część warsztatów obyła się w sąsiadującym Hackerspace Wrocław. Ekipa z HS z zaangażowaniem wspierała wydarzenie. Naprawdę bez nich by się to nie odbyło.

Przejdźmy do tego, co się działo podczas wydarzenia. Od 10:00 do 18:00 działały stanowiska:

– Koło naukowe Synergia – zespół z Politechniki Wrocławskiej zajmujący się głównie robotami mobilnymi. Organizatorzy ciekawego wydarzenia – RoboDirftt. Przywieźli trochę swoich maszyn jeżdżących. Każdy mógł posterować i się przejechać, a także dopytać o szczegóły związane z budową takich urządzeń.

– Korpus 3D – tradycyjnie już oblegane stanowisko. Dominik odpowiadał na wszystkie pytania związane z drukiem 3D, a dwie Prusy drukowały dla odwiedzających gadżety z filamentów dostarczonych przez Print-me.   

Zobacz też: Druk 3D

– Projekty z Arduino & Raspberry Pi Day: Michał Nowak ze sterownikiem do akwarium oraz pokazową małą szklarnią, Mateusza Koza z imponującym skanerem 3D oraz Wojciech Mitus z projektem IRIS 2, czyli muzyczną stacją opartą na Raspberry Pi.

 – Adam Maszynotwór – przyjechał z ogromnym stanowiskiem. Tokarka, silniki krokowe, narzędzia miernicze… Było co oglądać i o czym dyskutować. Adam chyba potrzebowałby dwóch takich festiwali, żeby o tym wszystkim opowiedzieć (; Na szczęście jest jego kanał YT, na który warto zajrzeć.

Zobacz też: Ciekawe kanały na YT

– EnergoEl – stanowisko, przy którym prezentowane były piece indukcyjne oraz topienie lewitacyjne. Wyglądało to naprawdę efektownie.

– Narzedziak.pl – dwa stoły pełne asortymentu od drobnych dłutek po duże elektronarzędzia plus wiele ciekawostek o zastosowaniach.

Zapowiedziane było także stanowisko Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD z Politechniki Wrocławskiej wraz z projektem łazika marsiańskiego Scorpio. Niestety, poważna usterka uniemożliwiła dowiezienie robota w jednym kawałku. Ze sceny udało mi się jedynie wypytać ekipę projektu o kilka szczegółów.

Przez cały dzień trwały także warsztaty. Zaczęliśmy od wpadki – zabrakło niezbędnej do spawania szlifierki do elektrod. Na szczęście Bartek z Hackerspace Wrocław zebrał listę adresów mailowych od chętnych; zaległe warsztaty odbędą się w innym terminie (:

Marcin, także członek HS, pokazywał, jak zrobić mały składany stolik – idealny do łóżka na śniadanie czy laptopa. Wstępnie czas trwania określony był na 2 godziny. Życie zweryfikowało – przez 8 godzin powstał jeden stolik. Na szczęście i tu udało się dogadać i ustalić kolejne spotkania, podczas których uczestnicy dokończą swoje projekty. Ponadto, można było swobodnie podejść i podpytać Marcina, jak dobrze przyciąć drewno, jak impregnować i co potrzebne jest na początek pracy z drewnem. Efekt w postaci stolika nie był chyba tutaj najważniejszy (;

Zobacz też: O drewnie

Warto wspomnieć, że warsztaty spawania i stolarskie miały wsparcie w postaci narzędzi ręcznych od narzedziak.pl, a także elektronarzędzi ITAMATI od narzedzia.pl.

Tomek z Hackerspace najpierw poprowadził warsztaty z elektroniki, w trakcie których można było dowiedzieć się, jak działa oscyloskop i jak zmontować parę układów. Pod koniec festiwalu koordynował lutowanie biżuterii; powstały naprawdę ciekawe dzieła, jak widać na zdjęciach poniżej.  

Dzięki Akademii Elektroniki odbyły się warsztaty z Arduino i Bluetooth. Uczestnicy zapoznali się z możliwości tej platformy, a następnie mogli posterować robotycznym ramieniem z telefonu.

Zobacz też: Podsumowanie warsztatów Arduino

Adam Maszynotwór uczył, jak ostrzyć wiertła. Warsztaty przyciągnęły tyle osób, że szlifierka zaczęła się przegrzewać i potrzebne okazały się przerwy na chłodzenie. Sam trochę podglądałem; naprawdę sporo przydatnej wiedzy (;

Dla dzieci także czekały ciekawe zajęcia (: Dzięki Roboklocki młodzi adepci majsterkowania budowali i programowali m.in. dinozaury z klocków lego. Mariola Fik za to towarzyszyła im za to w tworzeniu mini robotów rysujących i takich ze szczoteczek do zębów, które przemierzały labirynty. Wspólna i kreatywna praca ojców wraz z pociechami to chyba całkiem niezły sposób na spędzenie Dnia Ojca (:

Przez prawie całe wydarzenie działała kawiarenka naprawcza, która funkcjonowała również jako miejsce konsultacji różnych technicznych tematów. Ta aktywność była także prowadzona przez Akademię Elektroniki.

Zobacz też: Remont foteli

Ze sceny udało się rozdać parę nagród: Vocher na szkolenie z Solid Worksa od Solid Expert; kilka zestawów od fimy Embia, które przywiózł Adam Maszynotwór; no i torby z upominkami od narzedziak.pl.

Atrakcje atrakcjami, ale jednym z najciekawszych aspektów wydarzenia byli sami odwiedzający, którzy rozpoczynali ciekawe dyskusje, zdobywali nowe kontakty, planowali wspólne projekty. Było bardzo miło na to patrzeć i przysłuchiwać się ich rozmowom.   

Bardzo dziękuję firmie Sii Polska, która wspiera mnie w organizacji takich imprez. Jestem wdzięczny również Czasoprzestrzeni, która nas ugościła. Jeśli chodzi o patronat medialny, czuję się zaszczycony z powodu zainteresowania Nasze Miasto Wrocław.

Zobacz też: Internet of Things dla domu

Kilka podziękowań także dla osób robiących zdjęcia i materiały wideo: Piran, Adam Maszynotwór, Tomasz Kassa, Konkretny Vlog, Katarzyna Augustyniak, Ewa Pielka.

Podsumowując, wydarzenie okazało się organizacyjnie wymagające, ale może to kwestia nowych doświadczeń z nieco inną formą nie te, którymi zajmowałem się dotychczas. Usłyszałem wiele pytań o kolejną edycje – chyba muszę się nad tym mocno zastanowić (;

Satysfakcjonującym jest, że udało się zgromadzić tak wiele osób związanych z majsterkowaniem w jednym miejscu. Mam nadzieję, że odwiedzającym także się podobało (:

Jeśli wydarzenie Ci się podobało, możesz wpierać blog, aby odbywały się kolejne edycje tego festiwalu. Zapraszam TUTAJ

One thought on “Festiwal Majsterkowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *