Programowanie Arduino na alternatywnie

Niejednym IDE człowiek soft wlewa. Stwórz swoje własne środowisko!

Wpis przeznaczony głównie dla osób bawiących się Arduino, ale nie tylko. Czy programowanie Arduino kojarzy Ci się tylko z takim okienkiem?

Zobacz też: „Programowanie – nie lękajcie się”

Osobiście wolę ciemne kolory, które są zdrowsze dla oka. Szczególnie upodobałem sobie paletę Monokai, ale wiadomo, każdy ma swoje preferencje. To klasyczne IDE nie przypadło mi do gustu, więc znalazłem sobie trochę alternatyw. Zaprezentuję je, a może po przeczytaniu zmienicie coś u siebie na coś, co bardziej Wam pasuje. Dodam, że wszystkie rozwiązania w tej notce są darmowe. Kierowałem się tu głownie odbiorcami z Windowsem, ale jeśli ktoś korzysta z Linuxa lub iOS’a, też powinien coś dla siebie znaleźć.

Zobacz też: „Często używane układy”

Visual Studio

Zacznę od środowiska, które znam najlepiej, czyli Visual studio. O tym środowisku powiem z pewnością więcej przy okazji kursu języka C#, który uda mi się, mam nadzieję, dla Was zrealizować. Na screenie poniżej prezentacja, jak wygląda. Trochę ciekawiej od Arduino IDE, prawda?

To krótko o tym, jak takie coś sobie sprawić. Ściągamy ze strony Visual studio community 2017. Instalujemy najlepiej z pakietami C# już na przyszły kurs (; Następnie wchodzimy do „Narzędzia>Rozszerzenia i aktualizacje…” i działamy według zdjęć poniżej.

Szukamy, pobieramy, następnie musimy zamknąć środowisko, aby rozpoczęła się instalacja.

Po chwili powinno pokazać się takie okienko.

Jeżeli mamy dobrze ustawioną lokalizację Arduino IDE, to Visual znajdzie nam zainstalowane boardy.

Mamy wszystko i możemy już pisać programy oraz wlewać je na Arduino. Wygląda całkiem ładnie, ale jedno mi się nie podoba. Często nasze Arduino komunikuje się po COM porcie z komputerem i tutaj ta konsola nie wygląda najlepiej.

Eclipse

Kolejna propozycja korzystająca ze sprawdzonego już IDE to Eclipse z dodatkiem Sloeber, dostępny w „Help>Eclipse Marketplace”.

Instalujemy i po resecie eclipsa będziemy mogli już tworzyć projekty dla Arduino „New>Arduino Sketch”.

Bardzo przejrzyście prowadzi się tutaj projekt, dzięki dobremu kolorowaniu składni. Możemy wlewać soft dzięki dodatkowemu panelowi i podglądać komunikację po serial porcie. Moim zdaniem świetne środowisko.

Wszystko osobno

Jeszcze pokażę jak stworzyć sobie środowisko przy użyciu konsoli ConEmu. Przy okazji przedstawię trochę możliwości tego programu. Tutaj możecie go ściągnąć. Na stronie znajdziecie też bogaty opis, jak korzystać z jego zalet; skróty klawiszowe w tym wypadku są naprawdę dużym usprawnieniem. Konsolę, np. z Visuala, możemy tam wrzucić dzięki opcji „Attach to…”, ale nie taki efekt chcemy osiągnąć. Kolejnymi przydatnymi tu narzędzia okażą się popularny PuTTy lub BrayTerminal.

Jak widać po dostępnych opcjach, BrayTerminal to prawdziwy kombajn do komunikacji po COM. Do ściągnięcia tutaj. PuTTy to za to mały programik, który służy też świetnie do komunikacji SSH, ale tutaj skorzystamy z opcji serial. PuTTy do tego sprawnie łączy się z ConEmu. Można go pobrać tutaj.

W tym zestawieniu mam też coś dla fanów klasycznego Arduino IDE. Da się je połączyć z ConEmu i da się ustawić je w ciemnych kolorach. A to wszystko dzięki temu repozytorium. Według instrukcji ściągamy i wklejamy do folderu (\Arduino\lib)

Zobacz też: „Repozytoria i systemy kontroli wersji”

Teraz to łączymy w ConEmu, Arduino IDE na ciemno i PuTTy. Takimi komendami w konsoli ConEmu. Poniższe polecenia także da się zamknąć w skróty klawiszowe.

($ i tego co w nawiasach nie wpisujemy)

$ putty -new_console:sV
$ C:
(czy inny dysk na którym macie folder arduino)
$ cd Arduino
(lub taką jaką Wy macie ścieżkę do folderu z arduino IDE)
$ arduino.exe -new_console:s

Efektem otrzymujemy takie środowisko jak poniżej. Pamiętacie tylko, że kiedy PuTTy komunikuje się z Arduino, nie możemy korzystać z tego portu COM w Arduino IDE.

Na koniec coś jeszcze. Program, który przydaje się bardzo często i do prawie wszystkiego, czyli Notepad++, tutaj do ściągnięcia. To jeden z wielu edytorów, jakie znajdziemy, ale ten najbardziej przypadł mi do gustu. Oczywiście możemy też wrzucić do ConEmu, ale jak teraz załadować program do Arduino? Dzięki naszej konsoli, jak podają na stronie. Będąc w konsoli w folderze z Arduino IDE, wpisujemy tylko komendę i to, co zostało napisane innym edytorem. Więc stworzyliśmy coś na rodzaj swojego IDE.

Nawiasy <> pomijamy

arduino –board arduino:avr:nano:cpu=<mikrokontroler na naszym arduino np.atmega328> –port <port na którym podpięte jest arduino np.COM5> –upload <ścieżkę do pliku*.ino z naszym programem np. C:\Users\Omen\Documents\Arduino\test\test.ino>

Arduino edytor Web

Niedawno Arduino dodało także edytor na swojej stronie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy pracować nad naszymi projektami z każdego miejsca z dostępem do sieci.

Jak widać, możliwości jest sporo i można je na różne sposoby mieszać. Ja dodatkowo lubię wmieszać w to Total Commandera i w mojej opini jest to bardzo wygodne. Pamiętajcie też o skrótach klawiszowych. Na początku można je sobie wydrukować – szczególnie te, których będziemy często używać – to potrafi bardzo przyspieszyć pracę.

Może Wy macie jeszcze jakieś alternatywne rozwiązania lub zbudowaliście coś właśnie w oparciu o tę notkę? Dzielcie się i wpisujcie w komentarzach.

Jeśli artykuł w jakiś sposób Tobie pomógł , możesz wpierać blog, aby nowych materiałów przybywało więcej. Zapraszam TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *