Programowanie – nie lękajcie się

Programowanie – po co, na co, komu i gdzie.

Zacznijmy od kilku ciekawych informacji:

– od 2018 roku w Szwecji dzieci już w podstawówce będą uczyć się programowania,

– ilość potrzebnych programistów wciąż rośnie, a płace i warunki zatrudnienia są naprawdę kuszące,

– przy spadających cenach nowych technologii i ich rozwojowi kolejne zawody stają się coraz mniej potrzebne lub kompletnie znikają. Dla przykładu bank UBS i zdjęcie poniżej miejsca, gdzie pracują maklerzy. Widać jak liczba zatrudnionych ludzi zmniejsza się, a ich obowiązki przejmuje oprogramowanie.

Zdjęcie przedstawia jak zmienił się wygląd banków na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Skąd taki trend? Mamy coraz więcej danych, wokół nas jest coraz więcej elektroniki, która ma coraz większą moc obliczeniową, w pracy większość z nas korzysta z komputera, z wiadomych względów, a do tego wszystko przenosi się do sieci. O tym z pewnością będzie też niedługo notka.

„Ostatni człowiek na ziemi mający wpływ na cokolwiek będzie programistą” James Whittaker (Microsoft).

Często mamy trochę mylne pojęcie o tym czym jest programowanie, kim jest programista i wydaje nam się, że jest to wiedza bardzo skomplikowana, tajemna i na wiele, wiele lat nauki. Może to przez wpływ wynaturzonych obrazów filmowych, może inne skojarzenia, które ma przecież każdy, a może po prostu z racji faktu, że ta część świata jest nam obca w latach najmłodszych, szkoły i otoczenie nie przygotowują i nie przygotowywały nas do zmian, które postępują i postępować będą – nie ma tutaj innego wyjścia.

W takim razie – o co chodzi z tym całym programowaniem? Istotność tematu wynika z coraz to większej ilości miejsc, w których jest ono wykorzystywane, dziś, jeśli dobrze posłuchamy, słyszy się o nim z każdej strony. Osoby związane z ekonomią, statystyką coraz częściej sięgają do programowania, projektanci i graficy sięgają do programowania, inżynierowie wszelakich dziedzin także. Słyszymy, że ktoś posługuje się językiem programowania, że zna daną technologię lub framework i wcale nie jest programistą. Nawet jeśli nie masz ambicji być programistą – dzięki choć podstawowej wiedzy z zakresu programowania możesz np. stworzyć narzędzia (programy), które będą pomagały Ci w codziennym życiu/pracy. Chcesz jednak pójść na całość i zostać programistą? To sporo pracy ale da się. Sam znam osoby, które mimo studiów takich jak architektura czy prawo nagle stwierdziły, że wolą szeroko rozumiane IT i udało im się.

Programować można wszędzie.

Wyjaśnijmy trochę pojęcia na początek. Framework to platforma programistyczna, można powiedzieć – narzędzie, które z jednej strony rozszerza, a z drugiej strony trochę ogranicza, przez co ukierunkowuje nasze działania ale także upraszcza. Pod pojęciem technologie mamy na myśli pewne rozwiązania, standardy, w jakich działają dane systemy czy środowiska, w jakich programy mają funkcjonować. A kod to tak w luźnym tłumaczeniu tekst napisany w języku programowania. No i to co chyba wszystkim kojarzy się najbardziej, czyli język programowania. Kiedyś były tylko zera i jedynki – to rozumie komputer. Potem szybko powstawały pierwsze języki i cały czas powstają! Ale po co? Żeby wszystko uprościć. Bo okazało się, że pisanie zer i jedynek to trochę trudna sprawa. Można było już stworzyć program – tłumacz, który będzie tłumaczył bardziej zrozumiały dla nas język na ciągi zer i jedynek. No i jak to wygląda? Dam mały przykład kodu, który mam nadzieję trochę zobrazuje istotę problemu:

if (ilosc_jablek<2) 
{ 
  ilosc_cytryny = 1;
}

A czemu aż tyle tych języków? Proste – wszyscy znamy zasadę, która w tym wypadku tyczy się również języków programowania, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Języki najczęściej się w czymś specjalizują – szczególnie gdy łączymy je z danymi frameworkami. Jeszcze bardziej określa to do czego używamy danego zestawienia. Opiszę więc te najważniejsze języki i ich zastosowania. Nie wymienię wszystkich, bo to się jeszcze nikomu nie udało.„If” po angielsku znaczy „jeśli” – tak samo w języku programowania. „ilosc_jablek<2” i „ilosc_cytryny = 1„ – równania i znaki matematyczne takie jak “<” i “=” chyba każdy z nas kojarzy z matematyki. Nawiasy i średniki to tylko taka interpunkcja programowania. Kod ten więc oznacza: „jeśli ilość jabłek jest mniejsza niż 2 to ilość cytryn jest równa 1”. Da się to przetłumaczyć na normalny język! Trochę tu logiki powiązanej ze znajomością języka angielskiego, ciut matematyki i gotowe! Naprawdę nie bójcie się tej matematyki.

Zacznę od języków, które wydają się być blisko określenia ich uniwersalnymi: Java, C#, C++, Python. To też takie języki, z których możemy moim zdaniem, wybrać coś na początek do nauki programowania. No i warto też wybrać coś co nas interesuje – jeśli chodzi o to do czego będziemy je stosować. Postaram się z grubsza podzielić, zrozumiale opisać i dopisać po odpowiednim języku, który się w danym miejscu stosuje, choć jak pisałem jest ich o wiele więcej w każdym miejscu:

– desktop (to te najbardziej nam znane programy jak np. paint, język – C#),

– web (to co otwieramy w przeglądarce, wydzielę tu podkategorie):

  • front-end (część bardziej wizualna, język – Javascript),
  • back-end (to czego nie widzimy i nie dzieje się tylko na naszym komputerze, język – PHP),

– mobile (aplikacje na telefon czy inne urządzenia mobilne, język – Java),

– embedded (oprogramowanie urządzeń np. drony, język – C++),

– bazy danych i analiza danych (kiedy mamy do czynienia z dużymi ilościami danych i chcemy z nich coś uzyskać i sprawnie nimi zarządzać, język – R).

Do nauki szczególnie podstaw programowania, naprawdę nie trzeba studiów. Moja naukę zacząłem w podstawówce nie mając internetu, a tylko jedną książkę o pascalu(także język programowania). Teraz mamy mnóstwo źródeł – czasem aż za dużo i zamiast nauki problemem jest skupienie się na tym co chcemy osiągnąć. Przyda się znajomość angielskiego i dobra wyobraźnia.

Teraz temat samej nauki. Gdzie można się uczyć? Są strony poświęcone nauce programowania jak Videopoint czy codecademy. Może w Twojej okolicy działa jakiś hackerspace albo organizują coś dziewczyny z Girls Geek Carrot lub Women in Technology, to bardzo łatwo znaleźć na fejsbukach czy stronach jak crosswebmeetup, na śląsku slaskit. Można poszukać na you tubie, wpisać dany język z dopiskiem tutorial i już. Tak samo na moim blogu po swojemu już niedługo poprowadzę taki tutorial.

Zobacz też: „Zwiedzamy: Hackerspace Silesia”

Podsumowując, programowanie nie gryzie i da się tego nauczyć w każdym wieku i z każdym wykształceniem. Nie trzeba od razu spędzać na nim wielu godzin i zostać programistą, możemy tworzyć programy, które pomagają nam w codziennych pracach. Naprawdę warto spróbować.

Jeśli artykuł był dla Ciebie wartościowy, możesz mnie wesprzeć na https://inzynierdomu.tipo.live/

One thought on “Programowanie – nie lękajcie się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *