Podsumowanie zeszłorocznych spotkań na temat LoRaWAN i Arduino.
W zeszłym roku mocno widać było na blogu temat LoRaWAN, który będę jeszcze rozwijał. Prowadzone przeze mnie warsztaty także zostały zdominowane przez tę technologię. Niezaznajomionych z tematyką zapraszam do wcześniejszych notek.
Zobacz też: LoRa i LoRaWAN część 1.
Oczywiście, zajęcia z LoRaWAN były darmowe. Niestety, z ograniczona ilością miejsc. Opiszę, gdzie byłem, co się działo i jakie miłe rzeczy mnie spotkały (:
Zaczęło się od prelekcji, którą poprowadziłem we wrocławskim biurze Sii w ramach 25th Level Code oraz Geek Week Wro. Przy pizzy teoretycznie omówiłem modulacje LoRa oraz jak działa LoRaWAN. Miałem tam przyjemność poznać Roberta, twórcę tego projektu. W trakcie wydarzenia przetestowaliśmy jego dzieło – dwa Arduino komunikujące się z wykorzystaniem LoRa – działało super! Na tym etapie nie miałem jeszcze pełnego wyposażenia do przeprowadzenia warsztatów. W ramach ciekawostki pokazałem projekt, który cały czas wysyłał dane z mieszkania do TTN.
Dzięki uprzejmości Farnell Avnet zyskałem potrzebny sprzęt.
Oczywiście, w tym wszystkim wsparło mnie też Sii. Dziękuję bardzo obu firmom!
Zobacz też: Internet of Thing dla domu
Pierwsze warsztaty odbyły się w Trójmiejskim Hackerspace w ramach Sierpień Open Source. Po raz kolejny odwiedziłem to miejsce, które niezmiennie mi się podoba. Zrozumiałem, że z moim gatewayem nie jest tak lekko, jeśli chodzi o zmianę lokalizacji. Problem pojawiał się także przy kolejnych spotkaniach /: Na szczęście ostatecznie daliśmy radę. Ekipa była bardzo wytrwała w walce o efekt końcowy (:
Następnie zawitałem do Katowic, gdzie także pojawiłem się w biurze Sii. Miło było spotkać kolegów z poprzednich projektów (; Pojawiły się osoby z bardzo dobrą znajomością programowania, więc udało się zrealizować kilka naprawdę fajnych funkcjonalności.
W listopadzie odwiedziłem po raz pierwszy Bydgoszcz i bardzo ciekawe miejsce na mapie tego miasta, jakim jest Pracownia. Odbyły się tam kameralne warsztaty pełne inspirujących dyskusji. Bydgoska infrastruktura LoRaWAN i społeczność związana z tą technologią pozytywnie mnie zaskoczyły. Wieloma tematami zajmuje się tam Mariusz Kubas, z którym nawiązałem znajomość istotną w aspekcie przyszłych wydarzeń. Mariusz także organizuje warsztaty z tematyki LoRa, np. w ramach niedawno opisywanego przeze mnie World Space Week Wrocław. Również w Bydgoszczy zaczął się temat Otwartej Sieci Rzeczy, o której z pewnością jeszcze nie raz ode mnie usłyszycie.
Zobacz też: World Space Week Wrocław
Ostatnie zeszłoroczne warsztaty poprowadziłem w Warszawskiem Hackerspace. Po raz drugi miałem okazję pojawić się w tym magicznym miejscu (: W trakcie zajęć naprawdę sporo stresu przyprawiła mi moja brama, która nie chciała zarejestrować się w sieci TTN. Na szczęście HS posiadał własną, która szybko została uruchomiona i mogliśmy działać bez dalszych zakłóceń.
Podczas warsztatów korzystałem ze sprzętu takiego, jak Gateway TTN GW-868.
Czy płytki Arduino MKR1300.
Zobacz też: Videokurs Arduino recenzja
Oczywiście, wraz z osprzętem, który można było do nich podpiąć: termometry, czujniki natężenia światła, wilgotności powietrza, cząstek stałych itp.
Aby zobrazować przychodzące dane, korzystaliśmy z Raspberry Pi, Node-REDa i specjalnej wtyczki. Nie obyło się i tutaj bez problemów, stąd alternatywnie skorzystaliśmy z wersji z MQTT.
Prezentację oraz najprostszy przykład, który przygotowałem na potrzebę tych wydarzeń, można ściągnąć z repozytorium – tutaj. Wystarczy jedynie wpisać swoje klucze z TTN.
Podczas spotkań zauważyłem, jak ważna w technologii LoRaWAN jest społeczność; czy to przy stworzeniu jakiegoś większego projektu, czy choćby zakupu gatewaya na kilka osób. Dlatego założyłem na Facebooku grupę LoRaWAN Polska, do której serdecznie zapraszam!
Jak wspominałem, temat będę jeszcze rozwijał na blogu. Pojawi się też z pewnością coś na Arduino & Raspberry Pi Day. Czy odbędą się kolejne edycje warsztatów, to zależy także od Was. Dajcie znać, czy są takie miejsca, do których chcielibyście, żebym wpadł z tym tematem (: Zapraszam także do wsparcia inicjatywy na Patronite aby udało się zorganizować jeszcze więcej takich spotkać.
Jeśli artykuł był dla Ciebie wartościowy, możesz mnie wesprzeć na https://inzynierdomu.tipo.live/