Zwiedzamy: Hackerspace Silesia

Nie masz swojego warsztatu? Szukasz pasjonatów takich jak Ty?

W związku z nadchodzącymi warsztatami odwiedziłem miejsce pierwszego spotkania – Hackerspace w Katowicach. Chciałbym Wam trochę opowiedzieć o tym miejscu i o samej idei takich miejsc.

Zacznijmy od wyjaśnienia, często mylnie rozumianego pojęcia, hacker. Niestety, powszechnie i błędnie określa się tak przestępców działających w sieci. Pierwsze hackerskie społeczności powstawały w latach 60-tych i 70-tych wokół takich ośrodków naukowych jak MIT. Były to grupy hobbystów i pasjonatów związanych z programowaniem, zabezpieczeniami oraz hardwarem.

Zobacz też: Programowanie – nie lękajcie się

W szerokim rozumieniu hacker to pasjonat, który wychodzi poza mainstreamowe prądy, a nie poza prawo. Dla przykładu, nie zgadza się z konsumpcjonizmem i woli coś naprawić niż nabyć nowe.

Miejsca jak hacerspace (czy podobne makerspace, fablab) są dedykowane takim właśnie osobom. Działają one w oparciu o filozofię współdzielenia, trochę off gridową.

W praktyce hakerspace to taki warsztat społeczny, gdzie ludzie przychodzą i robią coś razem, wymieniają się umiejętnościami, narzędziami i wiedzą. Nie ma też ograniczeń dla indywidualistów. Jeśli chcesz popracować nad własnym projektem przy użyciu dostępnych środków, możesz. Każde miejsce działa na własnych zasadach, ale każde z pewnością jest otwarte na ludzi, którzy chcą robić i wiedzieć więcej, rozwijać się.

Teraz trochę więcej o miejscu, które znam najlepiej.

Łukasz Oleś – członek Hackerspace Silesia:

Jeśli chodzi o osoby, które tutaj spotkamy, nie myślmy, że są tutaj tylko wymiatacze z 20-letnim stażem. To miejsce, gdzie spotkamy ludzi z pasją i chęciami, osoby, które lubią się tu zaszyć ze swoim projektem, takie które przychodzą uczyć się czegoś i podpytywać, kiedy mają z czymś problem oraz takie, które chcą się podzielić swoją wiedzą, osoby, które chcą zrobić coś, ale nie mają czy to warunków w domu, narzędzi, czy kogoś, kto by im powiedział „uważaj to może być niebezpieczne”. Spotkamy tu studenta, zawodowego programistę, początkującego elektronika, aktywistę społecznego, członków takich ciekawych organizacji jak Women in Technology, Koduj dla Polski czy GOP gear. Wpadniemy na ciekawą dyskusję o kryptowalutach, nowinkach technicznych czy o ogrodnictwie. Poeksperymentujemy w części warsztatowej, nauczymy się lutować, drukować 3D albo programować w nowym języku. Hackerspace jest też współorganizatorem świetnych warsztatów, prelekcji, a nawet hackatonów. Można tutaj wpadać w otwarte czwartki o 18. albo zostać oficjalnym członkiem i przy comiesięcznej składce dostać możliwość korzystania z hackerspacu 24 na dobę 7 dni w tygodniu. Dla stałych członków są też czasem wewnętrznie organizowane warsztaty. Jeśli macie zamiar przyjść i nauczyć się tu czegoś, to idealne miejsce; jednak nie liczcie, że przyjdziecie tu i ktoś Was wszystkiego nauczy, ale jeśli przyniesiecie ze sobą chęci i zapał do pracy, to ktoś na pewno Wam udzieli pomocy.

Zobacz też: Hacksilesia

Co do samego miejsca, mamy tutaj pokój warsztatowy wyposażony w zasilacze, oscyloskop, lutownice, dremel, drukarkę 3D, biblioteczkę oraz masę różnych układów, jak np. ESP czy Raspberry Pi.

Zobacz też: Często używane układy

Stanowisko z drukarką 3D

Sporo ciekawych „zabawek” mozna tu znaleźć

Sam zazdroszczę takiego fajnego zestawu

Organizowane są warsztaty z lutowania

Jest co czytać

Jest spora sala na prelekcje z rzutnikiem. Jeśli ktoś ma chęć coś wygłosić i podzielić się wiedzą, z pewnością istnieją ku temu możliwości.

Główna sale ze stołami; miejsca jest sporo, no i dobry dostęp do sieci.

Miejsca nigdy nie brakuje

Z budżetu zawsze organizowane jest coś do picia czy uzupełnienia cukrów, żeby mózg lepiej pracował. Zaplecze sanitarnego też jest dostępne, więc nie ma co się bać o inne potrzeby (;

Jeśli jesteście zainteresowani Hackerpspace Sielsia: główna strona hs-silesia.pl;  FB Hackerspace Silesia (częściej aktualizowany); kontakt mailowy info@hs-silesia.pl; No i najlepiej po prostu wpaść w otwarty czwartek od 18:00 na ul.Ondraszka 17 w Katowicach!

Jeśli nie jesteście z Katowic, ale chcecie odwiedzić takie miejsce, nie ma problemu, są rozsiane po całej Polsce, tutaj lista.

Warszawa: hackerspace.pl | fablab.waw.pl | fablabtwarda.pl

Trójmiasto: hs3.pl | fablabt.org

Kraków: hackerspace-krk.pl | wytworniakrakow.pl | fablabkrakow.pl

Wrocław: hswro.org | materiawroclaw.blogspot.com

Poznań: FB zaklad

Łódź: fablablodz.org | pokladldz.pl

Lublin: fablabl.pl | hackerspace-lbn.pl

Zielona góra: fabrykapasji.org

Wisła: fablab.wisla.pl

Kielce: fablabkielce.pl

Jarocin: FB miniFablab

Głogów: openlab.glogow.pl

Katowice: FB FabLab Silesia

Bydgoszcz: Pracownia

Jeśli wiecie o jeszcze jakimś miejscu tego typu, o którym tutaj nie wspomniałem, piszcie, dodam do listy (:

Jeśli artykuł w jakiś sposób Tobie pomógł , możesz wpierać blog, aby nowych materiałów przybywało więcej. Zapraszam TUTAJ.

One thought on “Zwiedzamy: Hackerspace Silesia

  1. Lublin: Hackerspace Lublin -> hackerspace-lbn.pl 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *