Arduino & Raspberry Pi Day 2022

Termin: 12 marzec 2022

Miejsce: Online (stream YouTube poniżej)
O wydarzeniu
Kolejna edycja Arduino & Raspberry Pi już niebawem! Znowu będziemy mogli spotkać się, posłuchać ciekawych prelekcji, zobaczyć super projekty konkursowe, wziąć udział w warsztatach, wymieniać się doświadczeniami oraz świetnie bawić.

Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla osób, które nigdy jeszcze nie słyszały o Arduino i Raspberry Pi, jak i pasjonatów, którzy pragną zgłębić i przekazywać wiedzę o tych platformach. Zapraszamy entuzjastów, hobbystów z wieloletnim stażem, studentów, rodziny z dziećmi… Każdy znajdzie coś dla siebie! Można zobaczyć, jak w prosty sposób połączyć elektronikę i programowanie w projekty zmieniające nasze otoczenie.

Podczas trwania wydarzenia oglądający będą mogli zgarnąć różnego typu nagrody, jak np. Kawa Prosgramisty, godzinne konsultacje z Akademią Elektroniki oraz inne upominki

Agenda
10:00 – Rozpoczęcie
10:10 – Praktyczne wprowadzenie do programowania bare-metal z wykorzystaniem STM32
11:00 – Szybsze prototypowanie układów z pomocą nowych standardów modułowych
11:50 – Jak wejść w świat FPGA?
12:40 – Czym się różni język C dla PC od C dla mikrokontrolerów?
13:30 – X-CUBE-AI, czyli mikrokontrolery STM32 w świecie sztucznej inteligencji
14:20 – Wskaźniki, obiekty itp. praktycznie, po co nam to
15:00 – Case case, baby
16:00 – Zakończenie
Konkurs
Masz gotowy projekt, w którym korzystasz z Arduino, innego mikrokontrolera, Raspberry Pi lub innego SOM? Opisz go krótko, zrób materiał wideo i zgłoś poprzez formularz >>Tutaj<<. Termin nadsyłania prac do 7 marca 2022. Wybrane zostaną najlepsze, które powalczą o nagrody w dwóh kategoriach. Filmiki zostaną zaprezentowane podczas wydarzenia, Jury wyłoni zwycięzców oraz puibliczność wybierze projekt dla nagrody publiczności. 

Kategoria mikrokontrolery:
I miejsce

 • Limitowana płytka Uno mini
 • 2.9″ Touch e-Paper HAT dla Raspberry Pi
 • BlackPill F401
 • Kawa Programisty – Kawa do Programowania
 • Bon na 100 zł na zakupy w sklepie RezyStore

II miejsce

 • Bon do wykorzystania w sklepie Botland – 100 zł
 • RPI Zero 2WH
 • BlackPill F401
 • Kawa Programisty – Kawa do Programowania

III miejsce

 • Bon do wykorzystania w sklepie Botland – 50 zł

Kategoria SoM:
I miejsce

 • 3x płytka RPi Pico
 • 2.9″ Touch e-Paper HAT dla Raspberry Pi
 • BlackPill F401
 • Kawa Programisty – Kawa do Programowania
 • Bon na 100 zł na zakupy w sklepie RezyStore

II miejsce

 • Bon do wykorzystania w sklepie Botland – 100 zł
 • RPI Zero 2WH
 • BlackPill F401
 • Kawa Programisty – Kawa do Programowania

III miejsce

 • Bon do wykorzystania w sklepie Botland – 50 zł

Nagroda Publiczności

 • BlackPill F401
 • Bon na 100 zł na zakupy w sklepie RezyStore

Nagroda za wykorzystanie druku 3D

 • Dwie szpule filamentu ROSA3D

Najważniejsze szczegóły:

 • Są dwie kategorie: mikrokontrolery – projekty zawierające np. płytkę Arduino, ESP8266, STM32; SOM – projekty zawierające np. Raspberry Pi, Nvidia Jetson.
 • W każdym konkursie nagradzane są trzy pierwsze miejsca.
 • Regulamin konkursu mikrokontrolery https://www.inzynierdomu.pl/regulamin-konkursu-mikrokontroler/.
 • Regulamin konkursu SoM https://www.inzynierdomu.pl/regulamin-konkursu-som/.
 • Można zgłaszać projekty jako zespół, koło naukowe, klasa itp. (ewentualna nagroda nie będzie jednak przewidziana dla każdego członka zespołu).
 • Można składać kilka projektów.
 • W opisie nie musi się zawierać kod ani schemat elektryczny.
 • W wideo z projektem musi się znajdować – krótki opis i pokaz możliwości projektu oraz w ścieżce audio następujaca fraza: „Projekt na Arduino & Raspberry Pi Day 2022” dla sprawdzenia oryginłu. 
 • Filmik może trwać maksymalnie 5:00 min. Musi zostać umiszczony na chmurze lub innym dysku sieciowym, gdzie będzie możliwe jego pobranie. Nie może zawierać traści niewłaściwych, tj. np. przekleństw. Nie może zawierać elementów ograniczonych prawami auorskimi np. podkład muzyczny.
 • Ewentualne pytania proszę kierować na adres inzynier.domu@gmail.com.
Prelekcje

Czym się różni język C dla PC od C dla mikrokontrolerów?

Internet i książki kuszą nas hasłami „C dla AVR”, „C dla STM32”, „C w linuksie”. Czy mamy do czynienia z jakimiś innymi językami C? Sprawdzimy to!

Mateusz Salamon jest programistą i edukatorem programowania systemów embedded. Uczy osoby początkujące mikrokontrolerów STM32 w języku C. Swoją wiedzą dzieli się poprzez bloga, filmy, spotkania na żywo oraz kursy online.

https://cdlamikrokontrolerow.pl/

Jak wejść w świat FPGA?

Czym są układy FPGA, jak są zbudowane, jakie mają możliwości oraz dlaczego nie są aż tak popularne? Przedstawienie platform Altera, Xilinx i innych; jak wyglądają języki VHDL oraz Verilog.

Rafał Bartoszak elektroniką zajmuje się hobbystycznie od drugiej klasy szkoły podstawowej oraz zawodowo od momentu ukończenia technikum. Działa w sieci, prowadząc stronę, gdzie publikuje materiały związane z tytułowymi układami FPGA, czystą elektroniką i innymi platformami. Dodatkowo opowiada też o sprzętach retro, łącząc zainteresowanie elektroniką i historią. W wolnym czasie stawia na rower i książkę.

https://rafal-bartoszak.blogspot.com/

X-CUBE-AI, czyli mikrokontrolery STM32 w świecie sztucznej inteligencji

Omówione zostaną podstawowe pojęcia i zagadnienia dotyczące sztucznej inteligencji. Znajdzie się czas na krótkie zaprezentowanie narzędzi dedykowanych w tym obszarze dla mikrokontrolerów STM32 oraz przykładu projektu opartego o sztuczne sieci neuronowe, pakiet Keras i przetwarzanie obrazów.

Piotr Czaplicki to programista mikrokontrolerów ARM, zajmuje się głównie STM32. Ukończył kierunek Automatyka i Robotyka na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Od kilku lat zajmuje się zawodowo robotyką i programowaniem embedded w języku C. Autor bloga, na którym opisuje przykłady zastosowań mikrokontrolerów STM32 w obszarze robotyki. Interesuje się piłką nożną i dartem, a w wolnych chwilach lubi czytać książki.

https://www.stm32wrobotyce.pl/

Praktyczne wprowadzenie do programowania bare-metal z wykorzystaniem STM32

Jak stworzyć swój toolchain do pracy z STM32? Krok po kroku pokazany zostanie cały proces tworzenia oprogramowania. Będzie można dowiedzieć się, czym jest OpenOCD, jak działa analizator stanów logicznych czy jak korzystać z debugera.

Michał Balicki aktualnie pracuje jako programista C++ w Nokii w Krakowie (głównie C++14/17). W branży IT jest od nieco ponad 5 lat (2 lata w testowaniu, 3 lata jako programista). Ukończył Politechnikę Wrocławską i obecnie startuje z własnym blogiem.

https://embeddedmike.com/

Szybsze prototypowanie układów z pomocą nowych standardów modułowych

Podczas prezentacji zostaną przedstawione moduły elektroniczne takich firm jak M5Stack, Adafruit, DFRobot czy Seeed Studio. Pozwalają one na łatwiejsze i szybsze tworzenie prototypowych układów elektronicznych. Porównane zostaną sposoby podłączenia i komunikacji modułów poszczególnych firm, wady oraz zalety różnych rozwiązań.

Patryk Mądry to produkt menadżer w sklepie Botland. Ukończył kierunek Automatyka i Robotyka na wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Interesuje się nowinkami technologicznymi, robotyką mobilną oraz fotografią. Lubi także napić się dobrej kawy.


Case case, baby

Czy Wy również dotarliście do momentu w Waszych projektach, w których markety budowlane nie posiadały w swojej ofercie poszukiwanej obudowy? Po co spędzać godziny na modyfikowaniu jednej obudowy, kiedy można ją zaprojektować i wydrukować w miarę potrzeb? Podczas prelekcji zostanie przedstawiony proces projektowania obudowy przetwornicy LM2596 użytej do oświetlenia drukarki. Zaprezentowane zostaną dwa popularne programy Autodesk Fusion360 oraz FreeCad wraz z omówieniem zalet i wad obu. Będzie można posłuchać o napotkanych problemach oraz przygotowaniu projektów do druku.

Mirek Pałysiewicz jest związany z kilkoma Trójmiejskimi społecznościami, z którymi tworzy różne ciekawe projekty. Zajmuje się budową i utrzymaniem drukarek 3D oraz rozwojem systemu IoT. Chętnie dzieli się wiedzą. Jest fanem nowych technologii oraz gadżetów elektronicznych. Posiada doświadczenie w prowadzeniu szkoleń oraz organizowaniu wydarzeń z zakresu druku 3d, elektroniki oraz narzędzi i procesów w IT. Zawodowo od kilkunastu lat związany z testowaniem oprogramowania w różnych obszarach IT.
Jonathan Nande na co dzień projektuje maszyny przemysłowe i tworzy symulacje ich działania. Rozwija zespół projektowy, w którym zajmuje się opracowywaniem ciekawych rozwiązań z zakresu inżynierii mechanicznej. Oprócz samego projektowania, stara się brać czynny udział w dalszych etapach produkcji. Jego motywacją do działania są ludzie, których spotyka na swojej drodze.

Wskaźniki, obiekty itp. praktycznie, po co nam to

Prelekcja poświęcona językowi C++, na którym opiera się platforma Arduino. Wskaźniki, referencje, programowanie obiektowe; często o tym się słyszy, a na początku trudno nam sobie wyobrazić praktyczne zastosowanie tych elementów. Będziecie mogli posłuchać, jakie są korzyści jak i zagrożenia z nich płynące oraz na czym polega samo zastosowanie.

Szymon Markiewicz – od prawie 5 lat autor bloga. Zawodowo programista C++ oraz embedded. Hobbystycznie majsterkuje, dzieli się wiedzą oraz bawi IoT i smart home. Stara się użyć inżynierskiej wiedzy tam, gdzie się tylko da.

Linki
Poprzednie edycje:

Wydarzenie na Facebook

Organizator: Inżynier Domu
Chcesz wesprzeć event swoją osobą, firmą, medialnie lub masz jakiś inny pomysł, pisz na: inzynier.domu@gmail.com lub wesprzyj na https://tipo.live/p/inzynierdomu