Subiektywna krótka relacja z Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów
Między 26 a 29 marca w Warszawie na terenie Hali Expo XXI odbyły się coroczne targi Automaticon. Postanowiłem się wybrać na nie po raz pierwszy. Teraz mogę podzielić się z Wami wrażeniami.
Zobacz też: Zwiedzamy: Evertiq Expo Kraków
Mimo tego, co usłyszałem jeszcze przed dotarciem na miejsce, że w tym roku targi są skromniejsze niż w poprzednim, mnie wydawały się naprawdę pokaźne pod względem i rozmiaru, i rozmachu.
Ze skalą wydarzenia można się zapoznać dzięki przyspieszonemu spacerkowi, choć to i tak 70% całości (;
Brałem udział w targach w środę i czwartek. Większość czasu spędziłem na stanowisku Farnell element 14, a właściwie już Farnell Avnet. (Mimo że Farnell już wcześniej połączył się z Avnetem, dopiero niedawno dokonała się zmiana nazwy). Opowiadałem o Arduino, Raspberry Pi, LoRaWAN i jeszcze kilku ciekawych tematach. Dużą rolę odegrały dyskusje, za które dziękuję (; Bawiłem się także ramieniem od Arduino połączonym z płytką Uno WiFi ver. 2. Udało się przygotować z kilku linijek kodu sekwencje do podawania skarpetek, co widać także na filmiku d:
W międzyczasie przechadzałem się ścieżkami targów, aby zapoznać się z ofertami innych wystawców. Można było zobaczyć stanowiska prezentujące nowe technologie w automatyzacji linii produkcyjnych, obróbki metalu, jak i elektronikę przemysłową oraz narzędzia. Naprawdę masa różnych tematów. Nie we wszystkim się, oczywiście, orientuję, ale kilka przykuło moją uwagę. Niełatwo oderwać wzrok od majestatycznie poruszających się mechanicznych ramion i pokazów, w których producenci prześcigają się w prezentacji, jaką dokładność ruchu przy dużym momencie potrafią zachować ich manipulatory. Nie jestem specjalistą, więc trudno mi oceniać, czy były to wielkie technologiczne osiągnięcia, ale sam widok robił wrażenie.
Bardzo intrygowały mnie roboty z serii MIR, pobudzały moją wyobraźnię. Zachowywały niesamowitą zgrabność, autonomicznie jeżdżąc między ludźmi. Mimo że przeznaczone są głównie dla przemysłu, widziałem już podobne rozwiązania stworzone na potrzeby domowego warsztatu. Może kiedyś znajdę czas na budowę czegoś podobnego.
Na stanowisku CSI zrobiłem mały przegląd komputerów przemysłowych opartych o architekturę x86. Szczególnie przyciągnęły moją uwagę płytki z serii UP Board.
Rozmiar i piny pod standard Raspberry Pi. rochę droższe, ale mają wbudowaną pamięć eMMC z możliwościami od 16 do 64GB. Do dyspozycji full speed 1Gb Ethernetu, 12 rdzeni procesora graficznego Intel HD 400 8 Gen, od 1 do 4 GB pamięci oraz Intel ATOM 64-bitowy 1.92Ghz. Ceny zaczynają się od 451 zł aż do najbardziej rozbudowanej wersji za 771 zł.
W ofercie UP można znaleźć także jeszcze inne konfiguracje, np. z USB 3.0, SATA 3 albo z mocniejszymi procesorami, ale tu już odsyłam na stronę producenta.
Zobacz też: Często używane układy
Finder przedstawiał między innymi rozwiązania dla automatyki domowej – serie 12 oraz YESLY. Bezbateryjny przełącznik z BLE mocno mnie zainteresował – zasilanie z przycisku piezo to naprawdę świetny pomysł. O ich produktach pojawią się jeszcze niebawem szersze opisy na blogu (;
Zobacz też: Internet of Things dla domu
Na stanowisku Farnell Avnet prócz tego, co osobiście prezentowałem, można było skorzystać z Fab Labu i polutować proste układy, zobaczyć sprzęt pomiarowy od Tektronixa lub porozmawiać z przedstawicielem firmy Molex.
To tylko kilka pozycji, które mnie zainteresowały. Wiele materiałów znajdziecie np. na portalu iAutomatyka.
Zobacz też: Ciekawe kanały YT
Na targi mam nadzieję uda się wrócić za rok. Warto być na bieżąco z takimi tematami (: Sami też braliście udział w Automaticonie? Jeśli tak, podzielcie się, proszę, wrażeniami w komentarzach.
Jeśli artykuł był dla Ciebie wartościowy, możesz mnie wesprzeć na https://inzynierdomu.tipo.live/