Chciałbym Wam przedstawić akcję, w którą jakiś czas temu się zaangażowałem oraz podzielić się kilkoma moimi obserwacjami ze świata IT pod kątem płci.
Firma, w której obecnie pracuję, realizowała w zeszłym roku szkolnym akcję pod hasłem Być Dziewczyną z IT. Przedsięwięcie obejmowało między innymi serię spotkań w szkołach, w których miałem przyjemność uczestniczyć. Przedstawiałem jak wyglądają różne role techniczne w IT oraz co wspólnego ma sport, social media i IT, o czym opowiem później 😉 Z danych Eurostatu z poprzedniego roku wynika, że w IT w Polsce tylko 15,5% pracowników to kobiety. Ten wynik się powoli poprawia, ale wciąż jest dość nierówno. Skąd taki stan? To jest długi proces, który zaczyna się już na etapie wychowania i edukacji. Od tego więc trzeba rozpocząć zmianę.
Patrząc na historię, rola kobiet w IT, i światowo, i w skali kraju, była duża. Polskie realia świetnie przedstawiła mi książka Cyfrodziewczyny Karoliny Wasilewskiej. Polecam każdemu pasjonatowi IT, historii i nie tylko. Bardzo dobrze się to czyta i naprawdę wciąga.
Co powoduje, że teraz jest inaczej? Patrząc na ankiety przeprowadzone w szkołach, które odwiedziliśmy, wciąż królują klasyczne mity, że to nie miejsce dla kobiet, bo sami faceci, że w ogóle kierunki ścisłe są za trudne. Mam nadzieję, że źródeł tych mitów jest coraz mniej. Trzeba jakoś zburzyć ugruntowane stereotypy, choć wiem, że to naprawdę nie jest łatwe. Pamiętam, jak zatrudniałem się do Tieto, moją rozmowę kwalifikacyjną przeprowadzała kobieta. Świetna specjalistka i mimo że miałem bardzo miłe odczucie po samej rozmowie, to trochę smutno się czułem z tym, że jednak było we mnie zaskoczenie, a nie powinno przecież.
Wracając do prelekcji w szkołach. Nie udało mi się być we wszystkich z listy odwiedzonych w zeszłym roku, ale trochę się udało się odbyć. Poniżej pełna lista odwiedzonych placówek:
- Technikum nr 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie we Wrocławiu
- Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Danuty Siedzikówny INKI we Wrocławiu
- Liceum Ogólnokształcące nr 3 im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu
- Szkoła Podstawowa w Bezrzeczu
- Liceum Ogólnokształcące nr 6 im. Bolesława Prusa we Wrocławiu
- Szkoła Podstawowa nr 6 w Szczecinie
- Liceum Ogólnokształcące nr 2 im. Mieszka I w Szczecinie
Tam, gdzie byłem, pokazywałem, że IT to nie tylko siedzenie w piwnicy przed komputerem, bez kontaktu ze światem, jako osoba uważana za nudnego nerda. A wracając do tego, co wspólnego ma sport, social media i IT – można być aktywnym na wielu polach. W końcu właśnie czytasz tego bloga, więc nie jesteśmy bez głosu d: Dodatkowo w duchu rywalizacji czasem można wyskoczyć na hackaton, co już kiedyś opisywałem: mak3rthon, hacksilesia. Jako że spotkania były skierowane głównie do dziewczyn, choć nie tylko, to głupio się tu było posługiwać własnym przykładem, pokazałem więc super kobiety ze świata IT obecne w social mediach. Tutaj wielkie podziękowania dla: @olaqnysz @wswieciekodu @pl.coding.girl @gamedevwithjessi . Mam nadzieję, że udało się przełamać trochę stereotyp. I zasiać myśl nie tylko w głowach dziewczyn, ale by przy okazji chłopcy mieli realny ogląd sytuacji. Miejsce w IT nie ma płci.
Miło też było zebrać na Instagramie trochę historii wziętych z życia, te zostały zapisane także w stories tutaj.
Akcja została zwieńczona w czerwcu konferencją w Szczecinie, w której niestety nie mogłem uczestniczyć /: Jeśli chcecie zobaczyć, jakie ciekawe panele dyskusyjne się tam odbywały, możecie wpaść tutaj.
Co najfajniejsze, to nie było jednorazowe przedsięwzięcie. Działania będą kontynuowane w coraz szerszym spektrum – zachęcam do śledzenia 🙂 Jeśli macie pomysł na jakieś inicjatywy lub chcecie się podzielić ciekawą historią w tym temacie, piszcie!