Dolnośląski Festiwal Nauki – Park Wiedzy

Krótka relacja z wydarzenia

Już po raz trzeci wsparłem swoim udziałem Park Wiedzy w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Festiwal ten składa się z pomniejszych imprez odbywających się na terenie całego województwa w ciągu kilku tygodni. Jedną z nich jest wspomniany Park Wiedzy, który się w tym roku przypadł na weekend 14-15.09. Od 11:00 do 15:00 działała duża grupa stanowisk z różnych dziedzin wiedzy – od japonistyki poprzez biologię po nauki techniczne. Przetoczyły się tłumy, na tyle liczne, że zabrakło mi 5 minut, żeby przejść i zobaczyć resztę stanowisk. Nieustannie ktoś u nas był, co oczywiście bardzo cieszy (; W sobotę dominowały grupy szkolne, w niedzielę panował bardziej rodzinny nastrój.

W Parku Wiedzy pomagała mi Ewa, na takim wydarzeniu jedna osoba przy stanowisku nie da sobie rady. Można nas było znaleźć w namiocie Zbuduj własne urządzenie. Na odwiedzających czekało trochę informacji o elektronice i programowaniu. Dla żądnych praktyki przygotowaliśmy do polutowania prosty, często pierwszy, układ składający się z LED i rezystora. Następnie można było podpiąć to do Arduino, które miało w pierwszy dzień podłączony joystick, a w drugi pojemnościowy czujnik wilgotności. Każdy, kto zbudował swój układ, mógł zabrać efekt pracy wraz z bateryjką do domu.

Zobacz też: Arduino & Raspberry Pi Day 2019

Na stanowisku było także ciekawych płytek oraz modułów, które odwiedzający mogli pooglądać, podpytać, do czego służą i jak zacząć przygodę, np. z Raspberry Pi. Bardzo dziękuję Botlandowi i Farnell Avnet, że jest co pokazywać (:

Nie chciałbym pomijać doświadczonych, którzy nas odwiedzali. Miło było podyskutować z osobami, które poznały już trochę z zakresu dziedzin mi pokrewnych i wpadły podzielić się przemyśleniami oraz pytaniami.

W namiocie pracowała także drukarka 3D, która tworzyła z filamentu od Print-me kółka zębate dla odwiedzających.

Zobacz też: Druk 3D

Jak już wspomniałem, to nie pierwszy mój Dolnośląski Festiwal Nauki, jednak wcześniej brałem w nim udział bardziej jako pomocnik Ewy w namiocie instruktażu pierwszej pomocy. Poczynając od Śląskiego Festiwalu Nauki przygotowaliśmy stanowisko bliższe tematyce tego bloga (; Cieszę się, że mogliśmy je zaprezentować również we Wrocławiu.

Przy okazji Parku Wiedzy sporo osób pytało o organizację warsztatów, jak i wizyty w szkołach. Obecnie ciężko się z wszystkim wyrobić, ale czas pokaże, może uda się wdrożyć nowe formy działania. Zachęcam do wsparcia inicjatywy na profilu TUTAJ .

Zobacz też: Podsumowanie warsztatów Arduino

Oczywiście, za rok także postaram się wpaść ze stanowiskiem i żeby nie było monotonnie coś pozmieniać (; Zapraszam Was również na pozostałe atrakcje Dolnośląskiego Festiwalu Wiedzy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *