LoRaWAN update

Trochę już minęło od czasu kiedy publikowałem materiały o LoRaWAN. Postanowiłem zaktualizować wiedzę w tym temacie. Jeśli nie czytaliście poprzednich moich wpisów poświęconych tej technologii, zapraszam od początku tutaj. Miałem realizować ciekawy projekt z zastosowaniem LoRaWAN, o którym wspominałem w newsletterze, niestety, ostatecznie nie wypalił. Zdążyłem jednak się trochę podszkolić i zobaczyć co nowego. W tym artykule podzielę się informacjami o Helium, nowej wersji stacka, sprzęcie, jaki się u mnie pojawił oraz co z tym, który już mam.

Stack

Zacząłem od odpalenia moich starych projektów. Niestety, okazało się, że nie ruszyły tak od razu. Musiałem je zaktualizować, ponieważ stack się zmienił. Podczas pisania kodów stack był w wersji 2, teraz mamy 3. Główne zmiany były po stronie sieci i serwerów, celem była poprawa bezpieczeństwa, lepsza skalowalność i łatwiejsze integracje. Możecie trochę więcej poczytać tutaj. Przez nowe flow autoryzacji, moja bramka nie połączyła się do sieci, a end pointy nie miały łączności. Należało to wszystko zaktualizować. O mojej bramce i płytce Arduino MKR1300 wspominałem już w części 2 o LoRaWAN.

Zrobiłem parę upgradów oprogramowania, żeby się dostosować. Trochę się naszukałem jak zrobić taką aktualizację dla mojej bramy, ale w końcu się udało. Należało pobrać oprogramowanie stąd na kartę pamięci i postępować według podanego opisu, aby zaktualizować soft. Następnie wykonałem aktualizację firmware’u radia w płytkach Arduino MKR1300 oraz bibliotek w moim projekcie.

Arduino

Proces dodawania urządzeń dla TTN wygląda obecnie nieco inaczej niż wtedy, kiedy pokazywałem to w materiałach wideo, co widać na screenie poniżej. Nie jest to jednak tak drastyczna zmiana i mam nadzieję, że ze starym wideo i tak dacie radę. Jeśli natraficie na jakieś problemy, dorzucam link do opisu na stronie Arduino, jeśli to też nie pomoże – piszcie 😉 Nie ma opcji wyboru Arduino MKR1300, jest tylko 1310. Jednak dobra wiadomość jest taka, że po wyborze 1310, 1300 łączy się prawidłowo. Tutaj pojawia się kolejna nowość – płytka Arduino MKR1310. Nie miałem przyjemności jej testować, ale patrząc po specyfikacji, różni się modelem radia, nie ma Semtecha, jest Murata, poza tym 1310 ma wbudowane akcelerometr i GPS. Jest to krok w stronę odczytywania lokalizacji urządzeń i tego, czy np. się przemieszczają.

Do przetestowania mam za to układ Grove LoRa E5 HF, który dostałem od sklepu Botland i z pewnością niebawem pojawi się video z testów 🙂

Helium

W świecie LoRaWAN, kiedy pisałem pierwsze części, królem sieci dla hobbystów był TTN. Obecnie powstała dość mocna alternatywa w tym temacie – Helium. To ciekawy pomysł, w którym wymieszano LoRaWAN z architekturą opartą na blokchainie i modelu peer-to-peer, więc pojawia się tutaj także kryptowaluta, mianowicie HNT.

Nie działa to na zasadzie: masz sprzęt i podłączasz się za free, o ile spełniasz policy. Tutaj z jednej strony za pakiety odebrane i przesłane z endpointa płacimy w wyżej wymienionej kryptowalucie, ale także, jeśli mamy bramkę, to za pakiety, które przez z nią przejdą, zarabiamy owe HNT. Oczywiście, jest to wymienialne na klasyczną walutę po danym kursie, co zachęca do pokrywania zasięgiem. Może koszt bramki się zwróci, a nawet uda się na tym zarobić. Duże pokrycie to łatwe wprowadzanie nowych projektów, bez konieczności budowania infrastruktury. Założenia i pomysł są całkiem sensowne, dlatego chcę w najbliższym czasie pokazać to przy okazji jakiegoś projektu, co mam nadzieję, uda się to wraz z testami wspomnianego modułu od Botlandu.

To nie koniec aktualizacji, niebawem będziecie mogli zobaczyć więcej 😉

3 thoughts on “LoRaWAN update

  1. Dzieki serdeczne za ten artykul. Bardzo mi pomogl rozwiazac temat, z ktorym troche sie meczylem. Milego dnia zycze.

  2. Skorzystalem na tym artykule, wiec zostawiam komentarz jako zaplate:) tak btw to fajna czcionka, dobrze sie czyta.

    • Dzięki, bardzo mi miło 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *