Node-RED

Youtubowy kurs aktualizowany na bieżąco.

W tym wpisie znajdziecie wszystkie opublikowane dotychczas przeze mnie materiały związane z Node-REDem – narzędziem przeznaczonym do tworzenia systemów IoT, automatyki, prezentacji danych oraz wielu innych zastosowań, do których nie został bezpośrednio stworzony. Node-RED oparty jest na Node.js, posiada w sobie proste środowisko oraz serwer. Do obsługi wystarczy przeglądarka, co daje cross platformowość temu rozwiązaniu.

Wstęp, czym jest Node-RED.

W materiale znajdziemy ogólny opis Node-REDa, instrukcje instalacji niezbędnych paczek, jeśli posiadamy dystrybucję systemu bez zainstalowanego narzędzia oraz prosty przykład przedstawiający pracę z bloczkami.

Jeśli chcemy Node-REDa zainstalować na PC, potrzebne są dwa linki:

Obecnie materiał może być trochę przestarzały, ale jeśli wolicie szersze przedstawienie Node-RED, znajdziecie na poniższej prelekcji.

GPIO i blink.

Hello world na hardwarze, czyli blink. W tym odcinku pokazane są bloczki związane z GPIO na Raspberry Pi, bramkami logicznymi, debug, inject oraz najpopularniejszym pakietem dashboard. Jeśli nie znacie Raspberry Pi, możecie o nim poczytać tutaj.

MQTT.

Część poświęcona zarówno klientowi, jak i brokerowi MQTT osadzonemu w Node-RED. Warto najpierw poczytać o tym, czym jest MQTT tutaj.

Przykład z tego odcinka opiera się na połączeniu Raspberry Pi z ESP8266, do pobrania z repozytorium tutaj

TTN

The Things Network jest związany z siecią LoRaWAN, o której możecie poczytać tutaj.

Omawiam, jakie możliwości posiada specjalna paczka pod tę konkretną komunikację oraz jak podzielić projekt graficznie i na kolejne podkarty.

HTTP Request.

Video zawiera kilka przykładów związanych z HTTP: połączenie z sonoffami, ściąganie strony WWW do bloczka template oraz użycie generatora PWM opartego na Arduino.

Open Weather Map, ikony i skrypty.

Prosty sposób na prognozę pogody wraz z wygodnymi ikonami, które upiększą dashboard. W tym odcinku znajduje się także przykład z użyciem bloczków wywołujących skrypty.

Globalne

Opis jak wykorzystać globalne, kiedy informacje przychodzą asynchronicznie. Przykłady z wykorzystaniem bloczka function, funkcji if() oraz pola msg.topic.

Przykłady z materiałów wideo znajdziecie na repozytorium tutaj (niebawem będą wszystkie): https://github.com/InzynierDomu/Node-RED

Home Assistant

Czym jest Home Assistant i co ma wspólnego z Node-RED. Ten odcinek poświęcam Home Assistantowi, który będzie z pewnością towarzyszył w kolejnych odcinkach Node-REDowi w automatyzacji domu.

Jeśli chcecie ściągnąć Home Assistan obraz znajdziecie tutaj: https://www.home-assistant.io/installation/

 

Wszystkich zainteresowanych tematyką zapraszam również na facebooka i grupę Node-RED Polska: https://www.facebook.com/groups/2465645060165846/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *