Hall of fame – zestawienie prac, które warto zobaczyć!
Niedawno opublikowałem post o druku 3D wraz z konkursem na najlepszy projekt. Nagrody ufundowali SolidExpert (voucher na kurs) oraz Print-me.pl (próbki filamentu oraz bon na zakupy). Nie planowałem przeznaczać osobnego wpisu na podsumowanie tego konkursu, jednak autorzy zgłosili tak świetne projekty, że postanowiłem je tutaj uwiecznić.
Zobacz też: Druk 3D
Na pierwszy ogień zwycięzca – Michał Lisowski. Dzięki ogromowi włożonej pracy w pełni zasłużył na wygraną. Tutaj znajdziecie relację z przebiegu tego niesamowitego projektu. Widać, jak wielkie możliwości daje postprodukcja druku 3D, mam tu na myśli obróbkę chemiczną i mechaniczną, a z drugiej strony także, jak wymagający jest to proces. Kopia polskiego auta terenowego Honker w skali 1:10 robi wrażenie pod względem szczegółów. Sam kiedyś lubiłem sklejać modele, więc zdaję sobie sprawę, jaki trud sprawiają tak małe elementy.
Dwa projekty nadesłał Marcin Szyszkowicz. W jednym z nich druk 3D został jak u Michała wykorzystany do modelu terenówki. Charakter pracy był w tym przypadku inny, jeśli chodzi o cele i efekty. Mamy tutaj do czynienia z niemałą mocą, 6KM, która daje szansę na wyciągnięcie około 130 km/h. Dodatkowo autko nie jest przeznaczone tylko do jazdy po asfalcie. Wydruki są narażone na spore siły. Sami zobaczcie na materiałach.
Marcin zaprezentował jeszcze drukarkę 3D o sporym obszarze roboczym (300x300x400), którą sam skonstruował. Elementy użyte do jej zbudowania także zostały wydrukowane. Każdemu, kto drukuje, polecam taki proces budowy własnej maszyny; można poznać wszelkie technikalia do najmniejszego szczegółu (;
Staszek Karcz pokazał nowy korpus dla robota opartego o Arduino. Świetnie została przygotowana strona o całym projekcie. Może warto skorzystać z tego pomysłu przy okazji kolejnych warsztatów 😀
Zobacz też: Często używane układy
Rafał Kamiński nadesłał projekt wsporników do frezarki. Piękna kratownica. Połączenie druku 3D i profili aluminiowych to moim zdaniem idealne zestawienie dla większych konstrukcji.
Od Dariusza Hetmańczyka także przyszły dwie prace. Jedna z nich to części do modelu autka. Podoba mi się idea ewoluowania projektu. Piękno druku 3D kryje się w tym, że możemy sprawdzać i ulepszać kolejne rozwiązania. Druga to projekt elementów dla drukarki 3D. Mam nadzieję że po wydruku Dariusz podzieli się zdjęciem (;
Zobacz też: Zwinny projekt – zwinne życie
Widząc tak świetne prace, sam biorę się za projektowanie i drukowanie. Jeszcze wiele przede mną, ale przy tak otwartej społeczności będzie to miła podróż (:
Jeśli artykuł w jakiś sposób Tobie pomógł , możesz wpierać blog, aby nowych materiałów przybywało więcej. Zapraszam TUTAJ.