Proste generatory PWM część 3.

Multiwibrator astabilny, NE555, AC i pierwsze konstrukcje z drutu.

Jeżeli nie czytaliście poprzednich części, zapraszam tutaj:

Zobacz też: Proste generatory PWM część 1.

Zobacz też: Proste generatory PWM część 2.

Tym razem trochę prostsze generatory PWM, ale za to dwa. Nie będzie żadnego kodu ani programowania; sama elektronika.

Na początek multiwibrator astabilny.

Oczywiście, nie może zabraknąć prostego układu opartego o bardzo popularny NE555.

Wszystkie schematy znajdziecie na repozytorium.

Multiwibrator – https://github.com/InzynierDomu/Multiwibrator
NE555 – https://github.com/InzynierDomu/NE555

Zobacz też: Repozytoria i systemy kontroli wersji

Kontynuując wątek z ostatniej części związany z energoelektroniką, rozwinę nieco temat zastosowań PWM.

W materiałach wideo widzieliście głównie bezpośrednie wykorzystanie modulacji PWM przy odbiornikach stałoprądowych, jak LED, silnik prądu stałego, serwomechanizm. No ok, nie wspominałem o grzałce, którą także możemy wysterować w ten sposób.

Modulację szerokością impulsu można nieco wzbogacić. Na rysunku poniżej widać PWM o wypełnieniu i polaryzacji zmieniających się regularnie w czasie.

Przypomina to trochę sinusoidę. Jeśli częstotliwość jest odpowiednia, dbiornik dopasowany lub zastosowany jest filtr do wygładzenia, można sterować układem AC, czyli na prąd zmienny, np. silnikiem elektrycznym.  

Sposobów wykorzystania PWM w falownikach, prostownikach i innego typu przekształtnikach, jak BUCK i BOOST, jest naprawdę wiele.

Kolejny przykład bazuje na PWM i napięciu AC. Jak może wyglądać sygnał AC kluczowany przez tranzystor sterowany PWM? W uproszczeniu prezentują to poniższe wykresy.

Pojawia się tutaj pewna komplikacja, z którą wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Jak widać, sygnał PWM i AC muszą być zsynchronizowane. Wymaga to układu detekcji przejścia przez zero. Pomyślmy nad zastosowaniem takiego przebiegu. Dość trywialnym, aczkolwiek przydatnym, jest ściemniacz. Żarówce nie będzie przeszkadzać, że nie dostanie pełnej sinusoidy, a nasze oko zauważy tak zasilaną lampkę jako świecącą w określonym procencie znamionowej mocy.

Znacie jeszcze jakieś zastosowania PWM? Mam dla Was konkurs. Wystarczy w komentarzu tutaj lub na Facebooku wymienić 4 generatory PWM, o których materiały zostały zamieszczone przeze mnie na Youtubie, oraz w dwóch zdaniach opisać zastosowanie tej modulacji, którego nie uwzględniłem w serii. Do wygrania dwie półroczne prenumeraty w wersji papierowej magazynu Elektronik! Dodatkowo wybrane przykłady dorzucę do powyższego wpisu.  

Link do regulaminu.

Jeśli artykuł był dla Ciebie wartościowy, możesz mnie wesprzeć na https://inzynierdomu.tipo.live/

3 thoughts on “Proste generatory PWM część 3.

  1. Materiał bardzo rozjaśnił mi zagadnienie. Mam tylko takie pytanie: Czy generator taki można zrobić na rezonatorze kwarcowym? Jak wyglądałby taki układ? I w jaki sposób mogę regulować częstotliwość (chodzi mi o to, które kondensatory zmieniać i na jakie)?

    • Cieszę się że pomogło 🙂 Raczej sam rezonator byłby słaby do tworzenia takiego układu, ponieważ ciężko byłoby uzyskać formę regulacji wypełnienia. Oscylatory, szczególnie kwarcowe, mają po prostu dawać stałą częstotliwość, czasem mają zmianę częstotliwości, jakieś kompensacje temperaturowe itp. ale raczej nie pełną regulację. Oczywiście nie mówię że się nie da na jakimś oscylatorze, ale będzie to możliwe że nie spełniało oczekiwań i będzie to taka walka mocno pod górkę.

  2. I was pretty pleased to find this website.
    I want to to thank you for your time due to this fantastic read!!
    I definitely really liked every part of it and i also have you saved
    as a favorite to see new information in your blog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *