Testy smart dzwonka/wizjera EZVIZ DP2C

Zobaczmy co tam za drzwiami w nowoczesnym stylu.

W ramach współpracy z Firmą EZVIZ dostałem do testów smart wizjer i dzwonek do drzwi w jednym – DP2C. W poniższym tekście przedstawię co to za urządzenie.

Możecie zobaczyć także recenzję wideo na YouTube, ale jeśli wolicie poczytać – tutaj znajdziecie podsumowane informacje o DP2C. 

EZVIZ to firma specjalizująca się głównie w kamerach do monitoringu zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. To wartościowy element o charakterze bezpiecznościowym w domu lub mieszkaniu. Warto wiedzieć, co się u nas dzieje, kiedy śpimy lub nie ma nas w domu. Firma oczywiście ma też w swojej ofercie smart gniazdka i inne podstawowe elementy na Wi-Fi, ale dziś skupimy się na jednej, szczególnej kamerze.

Smart wizjer DP2C montowany w drzwiach w ten sam otwór, co inne klasyczne wizjery daje nam szereg nowych możliwości – w tym rejestrację tego, co dzieje się za drzwiami przy każdorazowym wykryciu ruchu przez czujnik PIR i zapis jako wideo na karcie lub w chmurze oraz możliwość podglądu dzięki ekranowi o przekątnej 4,3 cala montowanemu na drzwiach. Posiada także funkcję standardowego dzwonka, który możemy obsługiwać również przez sieć, DP2C jest bowiem wyposażony w komunikację WiFi 2,4 GHz, mikrofon oraz głośnik. Możemy odebrać wideo rozmowę z osobą, która stoi przed naszymi drzwiami, przez telefon, nawet nie będąc w domu. Miejmy tylko nadzieję, że ktoś uwierzy, że nas tam faktycznie nie ma, mimo że z nim rozmawiamy d: Jeśli nie chcemy w tej sytuacji wyjść na chama, który nie chce otwierać drzwi, możemy skorzystać z funkcji modulacji głosu i powiedzieć później, że był to nasz dziwny wujek.

Jakie parametry ma smart wizjer:

  • 155′ szerokości zbieranego obrazu, co daje naprawdę spory widok. Może nie robi u mnie takiego wrażenia, ponieważ mam drzwi we wnęce, ale patrzyłem jak wygląda na drzwiach, które są na równo, ciężko ukryć się przed okiem takiego wizjera 😉
  • 4600 mAh akumulator, który wystarczy spokojnie na jakieś 2 miesiące pracy, potem musimy podłączyć ekran do ładowania. Kabelek USB jest w zestawie.
  • Możliwy montaż na prawie każde drzwi, 3 minuty z śrubokrętem krzyżakowym i mamy sprzęt na miejscu gotów do działania.
  • Jakoś obrazu HD 1080p.
  • Dobrą jakość nawet w nocy dzięki trybowi pracy w ciemności.
  • Smart alarm przygotowany na sytuacje, kiedy ktoś podejrzanie długo stoi pod naszymi drzwiami.

Niestety, dość skromnie wyglądają możliwości integracji z innymi systemami. Jakakolwiek sensowna opcja to integracja z Google Home Hub, gdzie możemy sobie zobaczyć na ekranie, kto tam chciałby nas odwiedzić. Nie posiadam takiego sprzętu, więc nie powiem, jak moje wrażenia, co do tej funkcjonalności.

Do wyboru mamy pracę w sieci lokalnej z użyciem karty pamięci lub korzystanie z chmury, wtedy lokacja nas nie ogranicza w kwestii oglądania tego, co się dzieje przed drzwiami, jak i odbierania połączeń z dzwonka. Druga opcja niestety jest dodatkowo płatna. Tak prezentują się ceny:

Czas przechowywania / okres płatności Cena za pojedyńczą kamerę [PLN] Cena za max 4 kamery [PLN]
7 dni / raz na rok 209,99  349,99 
7 dni / co miesiąc 20,99  34,99
30 dni / raz na rok 419,99  690,99
30 dni / co miesiąc 41,99   –

Ważnym tematem jest tutaj zgodność z prawem. Jeśli zamontujecie taki sprzęt u siebie to warto zwrócić uwagę kogo i co nagrywa. Najprostszym rozwiązaniem w tym wypadku jest zapytanie sąsiadów, czy wyrażają zgodę na taki montaż. Może dojść do sytuacji jak u mnie, że Wasza kamera jest skierowana na drzwi sąsiada z naprzeciwka, który mógłby złożyć skargę i z dużą dozą prawdopodobieństwa sąd kazałby mi ściągnąć kamerę. Do podobnych sytuacji dochodzi, kiedy montujemy kamerę na zewnątrz i łapie ona podwórko sąsiada. Cel jest jasny – nasza wygoda i bezpieczeństwo, ale nie możemy naruszać czyjejś prywatności. Myślę, że przedstawienie argumentu sąsiadom, że w razie włamania lub innego niebezpiecznego zdarzenia będzie mieli dla nich nagranie ich przekona 😉

Jeśli chcecie sobie sprawić taki sprzęt zostawiam Wam link do oficjalnego sklepu EZVIZ na allegro. Część ich produktów możecie także znaleźć w sklepach budowlanych, lecz może nie być tam wizjerów.

Jeśli chodzi o moje wrażenia, póki co jestem zadowolony, mimo że nie odczuwam w pełni jakiegoś „smart” idącego z tego sprzętu; żeby wpuścić kogoś do kamienicy i tak muszę skorzystać z klasycznego domofonu. Jednak czuję podniesiony poziom bezpieczeństwa i wygodę, bo np. wiem że chciał mnie odwiedzić listonosz, kiedy mnie nie było.

Jeśli macie swoje opinie o takim sprzęcie, podzielcie się w komentarzach 🙂 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *