Videokurs Arduino recenzja

7 godzin kursu Arduino – osobiste odczucia inżyniera Domu.

Chciałem Wam przedstawić recenzję kursu ze strony Videopoint – Arduino poziom pierwszy podstawowe techniki dla własnych projektów elektronicznych – autorstwa Pawła Matyszoka. Mimo współpracy, zachowam obiektywne spojrzenie.

Jak wiecie, prowadzę trochę kursów, regularnie organizuję jakieś wydarzenia oraz biorę aktywny udział w większych eventach. Nie uważam, że robię to najlepiej w świecie, stąd staram się nieustannie doskonalić i poszerzać wiedzę. Podpatrywanie, jak szkolą inni, jest ku temu użyteczne.

Zobacz też: Podsumowanie warsztatów Arduino

Kursów, szczególnie w tematyce Arduino, znajdziemy naprawdę dużo i to często darmowych; osobiście też jestem za ideą opensource. Trudno jednak znaleźć pełne i bezpłatne kompendia tematyczne. Posłużę się tutaj spisem treści kursu, poniżej.

  1. Wprowadzenie
  2. Komunikacja z komputerem
  3. Komunikacja między dwoma Arduino
  4. Magistrala OneWire
  5. Wyświetlacz znakowy LCD
  6. Pamięć stała EEPROM
  7. Interfejs urządzenia – menu, LCD, przyciski i brzęczyk
  8. Czujnik odległości HC-SR04
  9. Przerwania
  10. Bluetooth
  11. Rejestr 74595 – ekspander wyjść cyfrowych
  12. Przekaźniki
  13. Potencjometr
  14. Serwomechanizm
  15. Magistrala TWI (I2C)
  16. Kod BCD
  17. Podsumowanie

Jak widać przechodzimy przez naprawdę wiele zagadnień, których często przy krótkich kursach musimy już doszukiwać w sieci. Poza tym, co jest dużym plusem, wymieszanie kolejnych etapów teoretycznych o Arduino, elektronice i języku z przykładami praktycznymi zapobiega znudzeniu materiałem. Ten kurs można zacząć z zerową wiedzą w temacie. Nie tylko nauczymy się, jak pracować z platformą, ale też zyskamy szersze spojrzenie na możliwości, jakie nam daje, i pewne narzucone ograniczenia.

Zniechęcać nieco może jakość wideo. Kurs ma już trochę lat i to widać. Z doświadczenia wiem jednak, że dla uzyskania ładnego filmu trzeba i trochę sprzętu, i nauki na błędach. W kursach takich jak ten na szczęście ważniejsze jest pokazanie kodu i schematów, a wobec tych elementów trudno mieć jakieś zarzuty. Próbka do oceny poniżej.

Jakiś czas temu dostałem także maila z updatem kursu, prawdopodobnie chodziło o jakieś techniczne aspekty, ale nie miałem możliwości porównać z wcześniejszą wersją.

Wypowiedzi autora omawiającego zagadnienia są jasne i rzeczowe. Dla mnie nie było fragmentów, które musiałbym powtórzyć kilka razy, żeby zrozumieć sens. Nie wiem jednak, jak wyglądałoby to z perspektywy osoby, która wcześniej nie miała styczności z tymi pojęciami. Miłym i przydatnym dodatkiem do kursu wideo jest książka Arduino dla początkujących. Podstawy i szkice Simona Monka w języku polskim. Po ukończeniu kursu uczestnik ma naprawdę kompleksową wiedzę w tematyce Arduino i ma szansę poczuć się samodzielnie i swobodnie. Jest to też dobry starter do dalszego rozwoju w dziedzinach elektroniki czy programowania w takich językach, jak C, C++.  

Zobacz też: Programowanie – nie lękajcie się

Gdy myślę o 7 godzinach materiału, odnosząc się do własnych doświadczeń, wiem, ile solidnej pracy włożyć musiał w to autor. Czy warto wydać na taki kurs pieniądze? Tak, wyjdzie to z korzyścią dla poziomu wiedzy i umiejętności uczestnika, a cena obecnie nie jest wygórowana – jeszcze przez 2 tygodnie (do 27/02/2019) kurs z kodem INZYNIER-DOMU-ARDUINO można nabyć za 50 zł.

Sam nie mam problemu z regularnym nabywaniem materiałów edukacyjnych. Czuję wtedy także, że daję jakiś wkład w nagradzanie osób, które chcą popularyzować naukę. A jak tam Wasze półki?  

Jeśli artykuł był dla Ciebie wartościowy, możesz mnie wesprzeć na https://inzynierdomu.tipo.live/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *