Krótka relacja okiem prowadzącego warsztaty.
Jakiś czas temu, dokładnie piątego października, prowadziłem warsztaty w ramach obchodów World Space Week, które odbywają się w wielu miejscach na całym świecie, w tym we Wrocławiu (http://worldspaceweek.pl/). Wydarzenie trwało przez cały weekend, niestety, nie mogłem uczestniczyć we wszystkim ): Skupię się wobec tego na części, na której byłem obecny.
W sobotę na terenie XVII liceum im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu odbywały się liczne atrakcje: warsztaty, prelekcje oraz pokazy. Były one podzielone na różne grupy wiekowe (5-9 lat; 10-15 lat; młodzież i dorośli), stąd symultanicznie mogło odbywać się kilka zajęć.
Miałem przyjemność poprowadzić warsztaty z podstaw Arduino dla grupy 10-15 lat oraz warsztaty pod nazwą: Różne typy komunikacji z Arduino dla młodzieży i dorosłych.
Spotkania z młodymi ludźmi mają dla mnie szczególne znaczenie, ponieważ czuję, że być może podczas warsztatów właśnie zaczynają oni swoją przygodę z Arduino, elektroniką czy programowaniem. Dodatkowo właśnie te grupy zadają najtrudniejsze pytania (;
Zobacz też: Dolnośląski Festiwal Nauki – Park Wiedzy
Warsztaty odbywały się także w ramach Code Week 2019, czyli europejskiego tygodnia kodowania, o którym możecie przeczytać tutaj: http://koduj.gov.pl/czym-jest-code-week/. Pomocą przy organizacji wydarzeń w ramach tego tygodnia zajmuje się Meet And Code, o którym także warto poczytać: https://meet-and-code.org/pl/pl/event-show/2716.
Same warsztaty trwały po 3 godziny i były przeznaczone dla 16 uczestników. Podczas wprowadzenia do Arduino były dostępne płytki w wersji Nano, płytki stykowe, przewody, czujniki, diody, inne elementy wykonawcze, a niektórzy skorzystali także z wyświetlaczy.
Zobacz też: Podsumowanie warsztatów Arduino
W trakcie następnych zajęć poświęconych komunikacji miałem nadzieję na użycie płytek Arduino MKR1300 i NodeMCU, ponieważ chciałem pokazać różne typy komunikacji radiowej. O ile cześć teoretyczna minęła bezproblemowo i mogliśmy przedstawić nie tylko LoRa i WiFi, to podczas ćwiczeń praktycznych nie obyło się bez małych przeciwności losu. Niestety, dostęp do Internetu był utrudniony, więc nie udało się podłączyć Gatewaya, aby zaprezentować przykłady LoRaWAN. Z lokalną siecią WiFi trochę zeszło, stąd udało się jedynie pokazać połączenie kilku NodeMCU do Raspberry Pi. Wszystko z użyciem MQTT oraz Node-RED.
Moje warsztaty nie były jedynymi w tej tematyce, dostępne były pokrewne zajęcia z LoRa, Arduino i Raspbeerry Pi.
Zobacz też: LoRa i LoRaWAN część 1.
Z tego, co zdążyłem zobaczyć podczas innych warsztatów, można było pozyskać także wiedzę związaną z drukiem 3D, łazikami marsjańskimi czy budową rakiet. Nikt z przybyłych z pewnością nie zaznał nudy.
Zobacz też: Druk 3D
Drugiego dnia World Space Week Wrocław odbywały się targi kosmiczne oraz część konferencyjna. Na której, niestety, nie mogłem być, a szkoda, ponieważ pojawiła się tam postać Wiktora Niedzickiego. Pamiętam, jak lata temu oglądałem jego programy związane z astronomią. Potrafiły niesamowicie rozbudzić w człowieku ciekawość wszechświata.
Zaskoczyła mnie skala tego wydarzenia. Widać, że coraz więcej ludzi skupia swoją uwagę na niebie i to nie tylko w teorii, ale w praktyce – interesuje się realnymi technologiami, które będą prowadzić człowieka coraz dalej w kosmos.
Bardzo dziękuję Annie Bukiewicz-Szul za zaproszenie na to wydarzenie i wyrażam pełen podziw za organizację takiego przedsięwzięcia. Oby do zobaczenia w przyszłym roku!
Jeśli artykuł był dla Ciebie wartościowy, możesz mnie wesprzeć na https://inzynierdomu.tipo.live/