Relacja z targów i obserwacje aktualnych trendów w elektronice.
Evertiq Expo to event odbywający się w takich krajach, jak Szwecja, Finlandia oraz Polska (Warszawa i Kraków). Ja wybrałem Kraków, jesienią wygląda pięknie (; Głównym celem było zapoznanie się z nowościami w świecie elektroniki. Trzeba iść do przodu, prawda?
Pojawiło się 74 wystawców. Przeprowadzono dziewięć prelekcji oraz trzy warsztaty. Szkoda, że wszystko trwało tak krótko i na trochę za małej powierzchni. Mimo wszystko, wydarzenie warte uwagi, jeśli ktoś myśli o kolejnych edycjach.
Z pakietu prelekcji wybrałem Rozproszone sieci bezprzewodowe: Bluetooth, Mesh, Thread, Zigbee – podobieństwa i różnice w zastosowaniach prowadzone przez Macieja Michna z Nordic Semiconductor oraz Poznaj lepiej Raspberry Pi, czyli od projektu do masowej produkcji tutaj w roli prelegenta wystąpił Marek Lorek z Farnell Element14. Wybrałem się także na warsztaty JM Elektronik/Microchip o tematyce LoRaWAN od kuchni. Panele były na najwyższym poziomie merytorycznym. Oprócz prelekcji i warsztatów opiszę Wam też, co zobaczyłem na stanowiskach.
Farnell Element14 pokazał sporo boardów do IOT i to takich, dzięki którym majsterkowicze mogą łatwo wejść w temat. Pojawiły się Arduino, Beaglebone, miro:bit. Dzięki temu, że firma postanowiła wspierać startupy, było też sporo ciekawych projektów w dużej mierze opartych o platformę Raspberry.
Na prelekcji Farnella można było posłuchać o wykorzystaniu Raspberry w przemyśle i aplikacjach konsumenckich. Z takich ciekawostek – wiedzieliście, że przy zamówieniu powyżej 5k sztuk można spersonalizować Raspberry? Coś dodać, coś odjąć i mamy dla siebie bardziej optymalne rozwiązanie. Z prelekcji udało się wyjść z malinką 3 B+ (:
Zobacz też: Często używane układy
Sporo czasu spędziłem przy stoisku Nordic Semiconductor, ponieważ ostatnio bawię się ich płytkami opartymi o NRF528xx. Z ciekawej prelekcji Macieja Michny dowiedziałem się sporo o nowościach w temacie Bluetooth – wersji 5.0 i sieci mesh. Było to ładnie porównane z ZigBee oraz Thread.
Thread, który zaczynał w 2014, jest teraz traktowany na równi z ZigBee. Obecnie zyskuje coraz większe wsparcie po włączeniu się HomeKit (Apple) do Thread Group.
Na stanowisku JM Elektronik można było zobaczyć rozwiązania dla sieci opartych o LoRa. Taką samą tematykę poruszały także ich warsztaty. Powiedzieli sporo o LoRaWAN, układach Microchipa do urządzeń końcowych oraz produktach firmy Kerlink do tworzenia własnych sieci z wykorzystaniem LoRa.
Widać, że w Polsce jeszcze daleko do pokrycia 5G. Prócz programów pilotażowych, legislacyjnie jeszcze daleka droga. LTE Cat.M1 Cat.NB1 wygląda trochę lepiej pod względem rozwoju w Polsce, tak samo sieć LoRaWAN. To daje nadzieję, że nasze miasta będą stawać się powoli coraz bardziej smart.
Na stanowisku firmy Finder posłuchałem trochę o przekaźnikach. Tych do smart home oraz takich do rozwiązań bezpiecznych.
Zobaczyłem, jak wygląda automatyzacja linii produkcyjnej elektroniki przy pomocy produktów Vanstron.
Dostałem półroczną prenumeratę magazynu Elektronik; mogę dalej być na bieżąco d:
U producentów PCB widać odejście od spięcia płytek przewodami na rzecz gotowych połączonych ze sobą taśmą na etapie produkcji, czego efektem jest ograniczenie miejsca zajmowanego przez gniazda.
Coraz większą popularność zyskują wyświetlacze e-inkowe; można było przejrzeć całą gamę.
Jak widać, większość idzie z trendem IOT i wszystkim, co z tym związane: modułami, SOMami, antenami czy układami do kryptografii. Widać niezmienne dążenie do minimalizacji objętości oraz poboru mocy – więcej miejsca na baterie, które muszą wytrzymać jak najdłużej.
Zobacz też: Szklarnia w internecie rzeczy (IOT)
A jak Wasze spostrzeżenia co do obecnego kierunku rozwoju elektroniki? (;
Jeśli artykuł w jakiś sposób Tobie pomógł , możesz wpierać blog, aby nowych materiałów przybywało więcej. Zapraszam TUTAJ.
Muszę koniecznie wybrać się w przyszłym roku bo widzę wiele ciekawych rzeczy. Znasz jeszcze jakieś ciekawe targi w Polsce?
W marcu będę najprawdopodobniej na automaticonie (: