Od lampy do Pentium II, podróż, która wciągnie każdego.
Już niedługo duże wydarzenie – Arduino Day 2018 w Katowicach – które organizuję przy wsparciu Muzeum Historii Komputerów i Informatyki oraz Noc Muzeów 2018, gdzie to ja będę wspierał MHKI. Z tej okazji postanowiłem opisać Wam to magiczne miejsce.
Zobacz też: Arduino Day 2018
Określenie magiczne nie jest tu przypadkowe. Każdy fan techniki poczuje się w tutaj jak dziecko. Nie tylko ze względu na to, że będzie otoczony przez sprzęt, który pamięta z dzieciństwa, ale także miejsce to stanowić może olbrzymi plac zabaw techniki cyfrowej.
Moje zwiedzanie przypadło w bardzo ciekawym czasie, mianowicie podczas remontu Odry 1305 (rocznik 1973). Mogłem zobaczyć, że za tą magią stoją prawdziwi czarodzieje. Popatrzcie tylko na zdjęcie, z czym przychodzi tutaj pracować.
To nie jest sama technologia cyfrowa. Trzeba tutaj też wiedzy ogólnej z elektroniki, a nawet i z mechaniki, żeby to wszystko poskładać. Umiejętność naprawiania takiego sprzętu jest teraz niesamowicie cenna. Naprawdę niewiele osób obecnie ją posiada.
W muzeum jest cały przegląd działających maszyn, na których można pograć w wiele kultowych gier lub zobaczyć, jak wyglądało na nich programowanie przy wykorzystaniu np. kart perforowanych.
Zobacz też: Często używane układy
Pomyślcie, jaki skok można przeżyć. Ile Wasze komputery lub telefony mają pamięci, jakie jest taktowanie procesora? Teraz pomyślcie, że macie pamięć 128 kB i taktowanie procesora 2 MHz. I da się na tym pracować! Pomyślcie, ile miejsca zajmuje Raspberry Pi z taktowaniem 1,4 GHz, a taka Odra 1304 z taktowaniem porównywalnym do 1 MHz zajmowała szafy! A to różnica 40 lat.
Nabiera się wtedy trochę pokory do mocy obliczeniowych, jakie dostępne są obecnie, że naprawdę często aż tyle nam jej nie trzeba. Widzi się to w projektach – zbyt mocno przeskalowane moce i widzimy termometr z wyświetlaczem 16×2 na STM32F401VE.
To naprawdę wszystko działa! Przy okazji można odbyć ciekawą lekcję z historii gier. Można dowiedzieć się, jak wyglądały zmiany na przestrzeni lat wraz z postępem sprzętu.
Zobacz też : Projekt Enter The Pixel
Zwiedzanie muzeum odbywa się w soboty o godzinie 15. Przewodnik muzeum przedstawia eksponaty i można posłuchać bardzo ciekawych historyjek. Następnie jest trochę czasu, aby pobawić się na tych maszynach. Należy zarezerwować sobie 2 godziny.
Bilet wstępu to jedyne 18 zł. Muzeum mieście się w Katowicach przy Placu Sejmu Śląskiego z wejściem od ulicy Sienkiewicza. Wszystkim bardzo polecam wybrać się, nawet jeśli oznacza to małą wycieczkę, nie zawiedzie Was to miejsce.
Jeśli artykuł w jakiś sposób Tobie pomógł , możesz wpierać blog, aby nowych materiałów przybywało więcej. Zapraszam TUTAJ.